Forum virtualnega letalstva Slovenije

Klub virtualnega letalstva Slovenije
Danes je 28 Mar 2024, 18:33

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]




Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 19 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Vzlet iz vps 13 v fs?
OdgovorObjavljeno: 01 Avg 2008, 18:20 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 04 Jun 2006, 22:57
Prispevkov: 251
Kraj: Ljubljana
Sem gledal po forumu in nisem našel (če sem spregledal, se opravičujem).. kje je možno izbrati, iz katere smeri na Brniku vzletiš? Mene ATC vedno vodi do 31, jaz pa hočem 13?


Na vrh
 Profil  
 
OdgovorObjavljeno: 01 Avg 2008, 18:45 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 16 Okt 2006, 23:22
Prispevkov: 101
Kraj: Koper
Meni znana možnost je, da spremeniš smer vetra... Letala naj bi Vzletala/ pristajala v smeri proti vetru.


Na vrh
 Profil  
 
OdgovorObjavljeno: 02 Avg 2008, 10:54 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 04 Jun 2006, 22:57
Prispevkov: 251
Kraj: Ljubljana
Uporabljam ActiveSky, tako da predvidevam, da smer vetra ni vedno ista, vzletel pa nisem še nikoli drugje kot iz 31.


Na vrh
 Profil  
 
OdgovorObjavljeno: 02 Avg 2008, 11:01 
Odsoten
Admiral
Admiral
Uporabniški avatar

Pridružen: 27 Avg 2005, 16:09
Prispevkov: 1059
Kraj: Cerkno
0Artur0 napisal/-a:
Uporabljam ActiveSky, tako da predvidevam, da smer vetra ni vedno ista, vzletel pa nisem še nikoli drugje kot iz 31.

Kako se to zadevo reši (če se sploh da) v FS žal ne vem, ti pa v izogib tem težavam predlagam, da letiš online. Tam ti bo živi kontrolor dodelil tisto stezo, ki ustreza trenutnim vremenskim pogojem, prometu,... :mrgreen:

_________________
Boštjan


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Vzlet iz pozicije 13
OdgovorObjavljeno: 02 Avg 2008, 11:03 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 04 Jun 2006, 22:57
Prispevkov: 251
Kraj: Ljubljana
Ali morda kdo ve, kako na LJLJ vzleteti iz runway 13? Mene iz parkirišča ATC vedno vodi na 31, v nekaj letih odkar imam FS nisem še nikoli vzletel iz 13 (no, če sam naštimam, ampak to ni fore)? Uporabljam tudi ActiveSky, tako da smer vetra verjetno ni vedno ista. Ali vi vzletate iz obeh smeri?


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Vzlet iz pozicije 13
OdgovorObjavljeno: 02 Avg 2008, 11:57 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 13 Dec 2006, 00:47
Prispevkov: 218
Kraj: LJMB
skoraj po defaultu 13, spet odvisno od vremena.
Procedure za odlet? Kolega, poglej malce SID
procedure pa ti bo vse jasno.
:wave:

_________________
Slika


Na vrh
 Profil  
 
OdgovorObjavljeno: 02 Avg 2008, 12:18 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 16 Okt 2006, 23:22
Prispevkov: 101
Kraj: Koper
Citiram:
Uporabljam ActiveSky, tako da predvidevam, da smer vetra ni vedno ista, vzletel pa nisem še nikoli drugje kot iz 31.


Pri meni velja pravilo smeri vetra... Razen, ko sem inštaliral update za FSslo 2004, me ATC pošlje VEDNO na 13. Tudi če ni pogoja za VFR pristanek...
Tako kot je rekel Stipe, Leti ONline

Lp


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Vzlet iz pozicije 13
OdgovorObjavljeno: 02 Avg 2008, 18:46 
Odsoten

Pridružen: 16 Jul 2003, 13:12
Prispevkov: 936
Kraj: Medvode
Lahko ti namignem da ATC ne bo sam od sebe zamenjal strani potem ko se veter spremeni, torej poskusi iti v Map View in spremeniti heading za eno stopinjo, kar bo resetiralo AI Traffic in ATC.

Ob tem pa ti lahko tudi namignem da ponavadi ni treba dvakrat istega vprašanja na dveh koncih foruma postat... Kvantiteta ni kvaliteta. :wink:
LP

_________________
Tlačan v odhodu


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Vzlet iz pozicije 13
OdgovorObjavljeno: 03 Avg 2008, 16:17 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 31 Avg 2007, 22:03
Prispevkov: 313
Kraj: Žalec
Ja jaz bi pa tukaj nekaj vprašal, ko ste že govorili o FS in SID/STAR procedurah. Kako sploh lahko v FS in njegovem FP nastaviš nastaviš le te npr. ARLON2E?
:roll:

_________________
Aljaž Prislan
Slovenia Training Coordinator
International Virtual Aviation Organisation
http://www.ivao.si


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Vzlet iz pozicije 13
OdgovorObjavljeno: 03 Avg 2008, 19:38 
Odsoten
Administrator
Uporabniški avatar

Pridružen: 16 Mar 2003, 15:56
Prispevkov: 3956
Kraj: Cerklje na Gorenjskem, Slovenija
Airbus, če niso sprogramirani, jih ne moreš. Ampak sprogramirat jih je pa cela znanost, pri čemer o tem ni kaj dosti znanega (objavljenega), ne s strani razvijalcev dodatkov za FS, kaj šele s strani Microsofta...

_________________
Goran Brumen


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Vzlet iz pozicije 13
OdgovorObjavljeno: 03 Avg 2008, 22:39 
Odsoten

Pridružen: 16 Jul 2003, 13:12
Prispevkov: 936
Kraj: Medvode
SID lahko vstaviš, če so prisotne vse GPS točke. Potem pa preko njih potegneš svoj flightplan. Vse to ti sicer pomaga le v tem smislu, da ti ATC ne bo težil v zvezi s smerjo. Ne pričakuj kakšnih clearancev na nevemkakšen departure.

STAR so druga fora in jih je res potrebno programirati, kar spada že v sfero težkih developerjev. :wink:

_________________
Tlačan v odhodu


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Vzlet iz pozicije 13
OdgovorObjavljeno: 04 Avg 2008, 10:26 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 04 Jun 2006, 22:57
Prispevkov: 251
Kraj: Ljubljana
Lepa reč.. zdi se mi, da bom še naprej vzletal iz 31. Vseeno hvala, vsaj vem pri čem sem.


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Vzlet iz pozicije 13
OdgovorObjavljeno: 05 Avg 2008, 10:22 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 13 Dec 2006, 00:47
Prispevkov: 218
Kraj: LJMB
:roll: | temu rečem nezavzetost. Kot da govorimo steni.

_________________
Slika


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Vzlet iz pozicije 13
OdgovorObjavljeno: 05 Avg 2008, 13:44 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 04 Jun 2006, 22:57
Prispevkov: 251
Kraj: Ljubljana
Sori stari, pač ne obvladam še neki ful, sem mislil, da obstaja kakšna preprosta fora.


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Vzlet iz pozicije 13
OdgovorObjavljeno: 05 Avg 2008, 15:43 
Odsoten
Administrator
Uporabniški avatar

Pridružen: 16 Mar 2003, 15:56
Prispevkov: 3956
Kraj: Cerklje na Gorenjskem, Slovenija
Za samo vzletanje in pristajanje, da bo v pravih smereh, je potrebno predelat AFCAD letališča. Sam se prav globoko nisem poglabljal v to, tako da je LJLJ takšna kakršna pač je. Med nami je bil svojčas Tomi Kunej, ki je bil maher za te reči, Andrej D. se je tudi s tem ukvarjal, lahko pa mi verjameš, da ni enostavno. Vsaj za Andreja vem, da so mu šli dnevi, če ne tedni.

Approach in departure je pa taka težka umetnost, da raje ne bi o tem. Gre pa zato, da je treba vnesti točke, na katerih se letalo obrača in mora tam biti, te točke pa niso zgolj neko radionavigacijsko sredstvo ali točka na neki poziciji relativno od nekega sredstva, temveč je pomembno tudi, kakšno vlogo ima ta točka. Teh vlog pa je od oka 30, ta spisek je sicer napisan in objavljen ampak opis te vloge pa je problem. Menda je napisano v nekem ICAO manualu za nekaj 100 USD.

Ta trenutek je najbolj enostavno to, da v flightplan točno natipkaš točke, izbereš pravi transition in upaš, da te bo FS ATC vodil tako kot si želiš.

Lahko zabredemo še v detajle, konec koncev bi znala zadeva biti uporabna a to bo potem tema dolga nekaj strani (seveda odvisno od znanja in veselja do sodelovanja forumašev) in je bolje da o tem debatiramo v delavnici.
:wave:

_________________
Goran Brumen


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Vzlet iz pozicije 13
OdgovorObjavljeno: 05 Avg 2008, 16:24 
Odsoten

Pridružen: 16 Jul 2003, 13:12
Prispevkov: 936
Kraj: Medvode
Goran oprosti sam kaj bi pa dosegel v AFCADu? Lahko samo zapreš smer 31 kar pa ni baš uporabno.

_________________
Tlačan v odhodu


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Vzlet iz pozicije 13
OdgovorObjavljeno: 05 Avg 2008, 20:14 
Jaz sem s takimi in podobnimi vprašanji moril profesorja AFCAD-a po imenu Jim Ville, ki je po mojem mnenju zelo blizu krogom Aces Teama, če ni že kar potihem notri, in on mi je končno uspel zabiti v mojo trdo bučo par stvari, kar se tiče zadev okoli katerih debatirate.

V MSFS so letališča ravna ploskev. Čim odstopiš od tega si vrgel stran AI traffic.

V MSFS ne obstaja nekaj takega kot je enosmerna steza - torej vzlet v eno stran in pristanek v drugo, ker ima po Microsoftu vsaka steza tudi nasprotni konec. Z zapiranjem določene staze za vzlet ali pristanek ne dosežeš popolnoma nič drugega, kot da določiš neko stezo(obvezno jih mora biti več) kot bolj zaželjeno za vzlete oziroma pristanke.

Meni je nekako uspelo pošlihtati en pameten promet na LJMB, ki ima dve skoraj pravokotni stezi in pa "prisiliti" letala splošne kategorije, da v LJMB pristajajo na travnati stezi in vozijo pred klubski hangar, "taveliki" pa pristajajo na asfaltu in parkirajo pred potniškim terminalom. Koliko časa je za to šlo raje nebi omenjal . . .

Torej, če bi na vsak način rad vzletel z LJLJ v 13, potem je edina rešitev, da "na roke" nastaviš smer vetra med 040 in 220 stopinjami. Če bo vreme pod VFR minimumi boš s tem seveda prekinil ves ostali promet, ki bo hotel pristati v 13, pa ne bo mogel, ker ni nobenega approacha za 13 razen "visual".

Ko smo že ravno pri tem; programiranje STAR-ov sploh ni tako grozno zakomplicirano, če veš, da je v simulatorju uporabljeni format identičen tistemu ki se uporablja za "low level" programiranje FMC-ja, vse skupaj pa je opisano v dokumentu ARINC 424, tako, da ta zadeva komajda lahko šteje za nekaj "developerskega".


Na vrh
  
 
 Naslov prispevka: Re: Vzlet iz pozicije 13
OdgovorObjavljeno: 05 Avg 2008, 23:46 
Odsoten
Administrator
Uporabniški avatar

Pridružen: 16 Mar 2003, 15:56
Prispevkov: 3956
Kraj: Cerklje na Gorenjskem, Slovenija
Andrej,
jaz sem imel v mislih programiranje STAR (SID) kot approache, ki jih v FSjevem GPSu izbereš. Ko sem gledal na www.fsdeveloper.com prispevke na to temo, razbite originalne BGLje in SDK se mi je že kar malo mešalo. Nekaj časa sem se ukvarjal s tem pol pa vse skupaj pustil na miru.
Sem pa ravnokar videl tole sporočilo na FSDeveloperju z opisom teh nesrečnih kod za leg-e (ne za fixe kot sem prej napisal), ki že malce pomagajo. Si se kaj poigral s temi rečmi?

_________________
Goran Brumen


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Vzlet iz pozicije 13
OdgovorObjavljeno: 06 Avg 2008, 00:54 
Saj veš, da je moj testni poligon LQMO, kjer v glavnem ni s strani mikromehkega nič, pa sem lahko po mili volji eksperimentiral, pa še rezultat sem lahko objavil. S tistim za FS2004 sem kar zelo zadovoljen, za FS X malo manj. Nekaj se je v kodiranju approachev v FS X spremenilo, pa rezultati niso vedno tisto kar bi pričakoval. Sicer pa sem si prebral in natisnil tisto špehovje od ARINC dokumenta 424, ker si brez tistih definicij enostavno "mrzel". V večini primerov se dejansko da uporabiti ARINC definicije kar direktno v simulatorju, nekatere stvari, ki bi pa po vsej logiki kontinuitete morale delovati, pa v simulatorju ne špilajo in tam se seveda začne #-o . Sicer pa mikromehki nebi bil mikromehki, če temu nebi bilo tako. Pa da o tem, da v SDK o programiranju approachev ni niti besede, raje sploh ne govorim. Čisto mirno bi si lahko izmislili povsem svoj sleng za ta segment simulacije, ampak ne, raje povzamejo nekaj, česar se normalno skoraj ne da dobiti - dokument 424 seveda lahko kupiš kar preko neta za nekaj malega preko 250 baksov :rotfl: :rotfl: :rotfl: .

Da skrajšam zgodbo - nekako se mi je ratalo prebiti skozi tisto kolobocijo in znam napisati uporaben STAR ali transition, SID-ov se pa tako ali tako ne da sprogramirati. Edino kar je možno je, da se dodajo vse potrebne točke, preko katerih potekajo, da potem uporabniki lahko skreirajo ustrezen plan.


Na vrh
  
 
Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 19 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov


Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Išči za:
Pojdi na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group