Forum virtualnega letalstva Slovenije

Klub virtualnega letalstva Slovenije
Danes je 28 Mar 2024, 21:52

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]




Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 29 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Avtor Sporočilo
OdgovorObjavljeno: 30 Apr 2011, 23:30 
Odsoten

Pridružen: 05 Dec 2009, 12:30
Prispevkov: 977
Bi mi kdo prosim razložil zakaj se pri teh dveh stvareh sploh gre. Meni nikakor ne uspe najti razlago za ta dva tour-a.
Je nekaj malega razloženo tu
http://www.ivao.aero/members/person/awards.asp

Kolikor sem dobil informacijo ima Stipe F1 Word Tour
Stipe [-o< !


Na vrh
 Profil  
 
OdgovorObjavljeno: 01 Maj 2011, 00:51 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 02 Avg 2009, 11:02
Prispevkov: 896
Kraj: Celje
Za to sem se že jaz nekoč ogreval.
Kolikor se spominjam, moraš odleteti določene relacije (več njih).
Zna biti dokaj duhomorno, npr. Tokyo-Frankfurt ali tisto, kar je pač določeno v trenutnem touro.

_________________
S5DMP, ADR149
----------------------
Slika


Slika Slika
Slika
http://www.132virtualwing.org/


Na vrh
 Profil  
 
OdgovorObjavljeno: 01 Maj 2011, 02:38 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 10 Feb 2008, 15:48
Prispevkov: 557
Kraj: Jesenice - DOL VOR R305 37NM
Preprosto povedano, odleteti morš rute pred iztekom roka (vsak "leg" ima neko časovno okno v katerem mora bit končan), v takem vrstnem redu in pod takimi pogoji, kot je objavljeno na strani F1 WT. Po vsakem končanem poletu oddaš tudi kratek report. Toj to. Ni nč posebnega, sam sem ga že končal, bodi pripravljen na skoraj nečloveško dolge proge in pogosto vračanje k baznem letališču, ki si ga za tour izbereš. Skratka, dokaj dolgočasno. :mrgreen: Izbira letal je zaradi narave tega toura v rangu heavy long-haul jets - cargo ali pax (B747/767/777/A330/340/MD11/,...).

_________________
Slika
Captain Aleš Kočevar
SI-IVAO Pilot - VID: 271463

---------------------------------
SlikaSlika

Slika
Slika
Slika


Na vrh
 Profil  
 
OdgovorObjavljeno: 01 Maj 2011, 03:05 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 08 Okt 2008, 14:26
Prispevkov: 293
iztok napisal/-a:
Kolikor sem dobil informacijo ima Stipe F1 Word Tour
Stipe [-o< !


Opala :) Moja napaka Iztok, podal sem ti nepreverjeno informacijo, katero sem zgleda zamešal z nekom drugim.
Še enkrat, oprosti(ta)
Nik

_________________
Nik Korošec
IVAO Slovenija
http://www.ivao.si
______________________________________

Slika Slika


Na vrh
 Profil  
 
OdgovorObjavljeno: 01 Maj 2011, 11:09 
Odsoten

Pridružen: 05 Dec 2009, 12:30
Prispevkov: 977
ja, hvala za odgovore. Vem da so določeni let v naprej in osnovno mi je jasno. Long Haul World Tour 2011 je lepo opisan vsa pravila so napisana, katere rute moraš odletet ....tako da tu ni problema. Za F1 World Tour in 7 Wonders Tour pa ne najdem navodil. Kakšna povezava ali razlaga bi prav prišla. Moj Google jih ne najde :oops: . Zanima me predvsem razlika med temi tremi omenjenimi tour-i.
LP :wave:

ps Nik: jaz oprostim :D


Na vrh
 Profil  
 
OdgovorObjavljeno: 01 Maj 2011, 14:31 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 10 Feb 2008, 15:48
Prispevkov: 557
Kraj: Jesenice - DOL VOR R305 37NM
Trenutno odprti touri za 2011 (F1 in 7W očitno za letos ne bo, vsaj sodeč po teli strani): http://www.ivao.aero/worldtour/

Drugače pa:

Long-Haul: praktično okoli sveta (letos kot vidm se začne in konča v Budimpešti) z dolgimi progami (2000 nm+)
7 Wonders: leti se po točno določenih poteh, ki preletijo določene točke na Zemlji (spomeniki, znana mesta, zgodovinske zgradbe, naravne znamenitosti - na žalost večina teh ni vidna v FS)
F1 WT: v časovnem oknu moraš končati prevoz F1 ekipe na prizorišče dirke in (največkrat) tudi nazaj.

To so v glavnem razlike. :mrgreen:

Vsem trem je skupno da majo določen set pravil in oddajanje reportov po vsakem končanem legu. Zdej kaj je sploh na voljo in kakšna so ta pravila, je pa na zgornjem linku (v menuju na levi klikneš World Tour 2011).

_________________
Slika
Captain Aleš Kočevar
SI-IVAO Pilot - VID: 271463

---------------------------------
SlikaSlika

Slika
Slika
Slika


Na vrh
 Profil  
 
OdgovorObjavljeno: 01 Maj 2011, 19:05 
Odsoten

Pridružen: 05 Dec 2009, 12:30
Prispevkov: 977
Aleš hvala za trud in razlago. Na temle linku ki si mi ga poslal so opisani vsi touri razen World Tour in 7 Wonders Tour. Žal.
Sem pa danes začel World Tour long haul. :D
Sploh ni blo tako dolgočasno Kontrolo sem imel cca 5ur. In to preko oceana FSS: Anglija in Kanada, CTR: Kanada, USA. Super
hmmm. Najprej sploh nisem vedu kaj hočejo od mene na tem FSS. Potem pa malo šole s strani kontrolorja, pomoč Aljaža (posebna hvala) pa je šlo. Posebno v Canadi ni bilo večjih problemov.
Mi ni prav nič žal nedelje :D
pa spet vem neki novega :wave:


Na vrh
 Profil  
 
OdgovorObjavljeno: 01 Maj 2011, 19:12 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 10 Feb 2008, 15:48
Prispevkov: 557
Kraj: Jesenice - DOL VOR R305 37NM
iztok napisal/-a:
Aleš hvala za trud in razlago. Na temle linku ki si mi ga poslal so opisani vsi touri razen World Tour in 7 Wonders Tour. Žal.


to pomeni, da jih letos ni. :mrgreen:

_________________
Slika
Captain Aleš Kočevar
SI-IVAO Pilot - VID: 271463

---------------------------------
SlikaSlika

Slika
Slika
Slika


Na vrh
 Profil  
 
OdgovorObjavljeno: 01 Maj 2011, 19:27 
Odsoten

Pridružen: 05 Dec 2009, 12:30
Prispevkov: 977
tudi jaz tako predvidevam :mrgreen: . Druge razlage ni :D


Na vrh
 Profil  
 
OdgovorObjavljeno: 01 Maj 2011, 23:36 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 31 Avg 2007, 22:03
Prispevkov: 313
Kraj: Žalec
Mogoče ko smo že govorili o oceanski kontroli Shanwick in Gander... Pilotom, ki prvič letijo čez ocean, je verjtno novost javljanje pozicije oz. position report. Ker so zaradi prostranosti oceana (pa ne samo ocena, to velja za vsa prostrana območja na Zemlji, kjer zaradi raznih razlogov primarnih/sekundarnih surveillance radarjev ni možno ali pa ni praktično postaviti) uvedli proceduralno kontrolo, velja tukaj nekaj pravil, ki si jih je kot pilot vredno zapomniti (vendar si lahko pri tem mi IVAO-jevci malo pomagamo, saj večino stvari, ki jih morate v grobem poznati, kontrolorji napišejo že v svoj ATIS, tako da vedno berite ATIS).


Zračni prostor v severnem Atlantiku (v grobem od 44° do 61° severne zem. dolžine) je razdeljen na dva OCA: Shanwcik (vzhodni del, ki ga pokriva center v Angliji) in Gander (zahodni del, ki ga pokriva kanadski center), meja pa poteka po poldnevniku 30W. Sam let čez ocean poteka po v naprej določenih rutah ali NAT (North Atlantic Tracks), sestavljenih iz koordinatnih točk, ki jih izmenično izdajata Gander (izdaja vzhodne tracke) in Shawnick (izdaja zahodne tracke) in sicer dvakrat na dan:
- dnevni, ki veljajo od 1130-1900 UTC
- nočni, ki veljajo od 0100-0800 UTC

Slika
Primer petih najjužnejših trackov

Zaradi večje varnosti in lažje separacije so tracki, ki so med sabo ločeni s črkami (nabolj severni je Alpha, njegov južni sosed Bravo,...) organizirani tako, da se podnevi leti v Ameriko, ponoči pa v Evropo. Še sama sestava NAT-a: ime NAT-a, vstopna točka/-i, koordinate, izstopna točka/-i. Priemr tracka Uniform:
U CYMON DENDU 51/50 52/40 53/30 54/20 DOGAL BEXET
EAST LVLS 320 330 340 350 360 370 380 390 400
WEST LVLS NIL

Prva črka oznanuje ime NAT-a (v tem priemru Uniform). Sledi vstopna točka CYMON. za njo je točka DENDU, kateri sledijo koordinate (zapisane so v formatu xx/yy pri čemer je xx zemljepisna širina (xx° North/South), yy pa zem. dolžina (yy° East/West). Opazimo lahko še informacijo o vhodnih in zahodnih levelih, ki jih smem leteti na tem trackom. Za letenje na vzhod lahko izbiramo med leveli od 320 do 400, medtem ko pa nam za letenje na zahod Gander/Shanwick ne dovoljuje niti enega levela, kar pomeni, da se lahko na tem tracku leti samo na vzhod.


Da se lahko zagotovi ustrezno separacijo med letali, je potrebno vsaj 30 min pred vstopom v atlantski zračni prostor pridobiti dovoljenje za vstop v sam prostor. V primeru, da ste v tem trenutku pod neko kontrolo, vprašajte kontrolorja, če lahko zapustite frekvenco za pridobitev dovoljenja za vstop v atlantski zračni prostor. Pokliče se Ocaeanic Clearance Delivery, ob dobljenih dovoljenjih, ki jih morate upoštevati tako kot departure clearanc-e takov, ko vstopite v atlantski zračni prostor, pa se vrnete na prejšno kontrolo.

V primeru da je pred vami ali pa za vami neko letalo, ki leti popolnoma isti track kot vi, se bo separacija izvajala s t.i. machovo tehniko (Mach Number Technique). Ob prejetih clearancih za vstop v atlantski zrač. prostor se prejme tudi machovo število (v FS sicer ne vem koliko je simulirano, vendar je vredno omeniti, da je to True Mach in ne Indicated), ki ga morate za čas letenja nad Atlantiku striktno držati, saj je bila le ta natančno določena, da bo seperacija med dvema letaloma skozi ves čas letanja po NAT zagotovljena. V primeru, da v FP napišete TAS hitrost pazite, da pri ruti ob vnosu NAT-a napišete še željno machovo število. Tako vam bo lahko dodeljen mach, čimbližji željenmu (npr.: NAT T/F360M082 ali DOTTY/F370M082 CRONO 52/50 53/40 54/30 55/20 RESNO NETKI).


Vedeti morate, da tukaj v tem prostoru med FL285 in FL420 velja MNPS (Minimum Navigation Performance Specification) zračni prostor. Za zagotovitev lateralne separacije je potrebno zagotovit ustrezno natančnost navigacijske opreme v letalu, ki pa jo predpisuje ravno MNPS. Letalo mora vsebovati vsaj eno od teh sistemov:
- Inertial Navigation System (INS)
- Global Navigation Satellite System (GNSS): priznan je trenutno samo GPS
- Inertial Reference Sysstem (IRS)


Ko že govorimo o povečanju prometa čez oceane lahko omenimo še to, da v preteklosti večino takih poletov namreč ni bilo možnih. Problem pri dvomotornih letalih je ravno število motorjev. Če gre nekaj narobe gre ponavadi vse, zato pri teh letalih v primeru odpovedi enega motorja obstaja velika verjetnost odpoved še drugega. Zaradi tega razloga in same varnosti namreč niso smela leteti po rutah, na katerih bi bilo letalo v kateremkoli trenutku od najbližjega letališča oddaljeno več kot 60 min leta. Nato pa so uvedli ETOPS-e (Extended Twin-Engine Operations), ki dovoljujejo dvomotornim letalom letenje po rutah, oddaljenih po več kot 60 min od kopnega/najbližjega letališča. Trenutno lahko letalske družbe pridobijo naslednje ETOPS-e (v minutah):
- ETOPS-75
- ETOPS-90
- ETOPS-120/138
- ETOPS-180/207 (pokriva 95% površine Zemlje)
- ETOPS-240
- ETOPS->240

Na tej strani lahko poljubno izberete ruto, ki jo letite, in letalo, aplikacija pa vam bo sama na zemljevidu narisala območja z izbranim ETOPS-om. Tako lahko vidite, če se vaša ruta kje prekriva s temnim območjem. V primeru da se, je potrebno ruto speljati tako, da boste v kateremkoli trenutku v svetlem območju.

Z uvedbo ETOPS-ov so večmotorna letala počasi tonila v pozabo, saj je bilo skoraj vsako letališče dosegljivo z dvomotornim letalom. Takšno usodo je med drugim doletelo tudi letalo DC-10, ki so ga zgradili z namenom prečkanja oceanov. Kmalu po njegovi predstavitvi javnosti je Boeaing naznanil nov model, Boeaing 767. 767 je bilo prvo letalo z FMC, kot tudi pijonir med letali z ETOPS certifikatom.


Za konec je vredno omeniti še SLOP ali Strategic Lateral Off-set Procedure. Gre za proceduro, ki se jo izvaja v nekontroliranih zračnih prostorih, med katere sodi tudi Atlantik, za zagotovitev zmanjšanja potencialnih čelnih konfliktov. Procedura dovoljuje pilotu, da izbere med tremi možnostmi, kako bo en track odletel:
- letenje po tracku
- letenje 1NM desno od tracka
- letenje 2NM desno od tracka

Za letenje SLOP-a ne potrebujete nobenega dovoljenjja, niti kontroli ni traba omeniti, da boste to izvedli. Gre zgolj za varnostno proceduro, ki pa se mora vedno leteti NA DESNO od zadanega tracka. Odstopanje od tracka se začne ob vstopu v tak zračni prostor, pred vstopom nazaj v kontroliran zračni prostor pa se je potrebno vrniti nazaj na track. Pri letenju SLOP-ov je potrebno biti pozeren tudi na avtomatsko zmožnost letala, ki ga letimo. Namreč, SLOP-ov ne smemo leteti "na roke", če nam FMC računalnik tega ne omogoča.Kot zanimivost lahko povem primer, kako je kapitan nekoč izbral, katerega od teh treh verzij SLOP-a bo odletel. Pred letom je v roke vzel kovanec in si rekel: "če bo mož, letimo 1NM na desno, če bo pa cifra, potem pa 2NM." Izmislite si lahko svoje pravilo, ampak naj bo letenje SLOP-ov čisto "random", torej ne vedno istega.


Tako. Obdelali smo teorijo, zdaj pa še nekaj o sami frazeologiji, ki se tiče teh zračnih prostorov. Zgoraj je že omenjeno, kako pridobit clearance za vstop v atlantski zračni prostor, zdaj pa si poglejmo še frazeologijo samih "position reporto-ov":

- callsign
- waypoint oz. koordinate in čas prečkanje te točke/koordinate
- naslednji waypoint/koordinata s predvidenim časom (estimating xy at hhmm v UTC)
- naslednja točka za to naslednjo točko (v primeru da letimo NAT Tango: DOTTY CRONO 52/50 53/40 54/30 55/20 RESNO NETKI in podajamo position report za koordinato 53 Nort 40 West za to točko povemo 55 North 20 West )
- hitrost kot machovo število
- flight level


Zgoraj omenjene stvari še v praksi (callsign KLM 765, javljamo se Shanwicku):
KLM765: Shanwick, KLM765 for position report.
Shanwick: KLM765, go ahead.
KLM765: KLM 765, passing 53 North 40 West at 1346 zulu, estimating 54 North 30 West at 1419 zulu, 55 Nort 20 West next, maintaining FL350, mach point eight two.
Shanwick: KLM765, passing 53 North 40 West at 1346, 54 North 30 West at 1419 Z, followed by 55 North 20 West, FL350 and maintaing mach point eight two.
KLM765: (Readback) correct.

Kot piloti moramo biti pozorni, kaj nam Shanwick/Gander pove nazaj in ga moramo za vsako opaženo napako popraviti. Če za katero stvar nismo sigurni, ali jo je prav povedal ali ne, samo vprašajte "conffirm xy" saj je samo na ta način lahko zagotovljena ustrezna separacija.

Kdaj pa dejansko dajati te position reporte? Pravilo je sledeče: position report se naredi na vsaki točki, ki jo imamo v planu oz. vsakih 45 min. Se pravi, da če letimo med dvema točkama, ki sta med sabo oddljeni več kot 45 min leta, se moramo po 45 minutah od zadnjega reporta ponovno oglasiti.

Več o tem imate (IVAO-jevci) TUKAJ, aktivni NAT-i za IVAO pa so tukaj.

Če ima kdo še kakšna vprašanja lahko mirne volje vpraša :) .

_________________
Aljaž Prislan
Slovenia Training Coordinator
International Virtual Aviation Organisation
http://www.ivao.si


Zadnjič spremenil airbus, dne 02 Maj 2011, 12:22, skupaj popravljeno 1 krat.

Na vrh
 Profil  
 
OdgovorObjavljeno: 02 Maj 2011, 09:21 
Odsoten

Pridružen: 05 Dec 2009, 12:30
Prispevkov: 977
Aljaž! =D> =D> =D>

Tole je pa že mala seminarska :D


Na vrh
 Profil  
 
OdgovorObjavljeno: 02 Maj 2011, 13:15 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 19 Okt 2009, 01:37
Prispevkov: 264
Tole je že kar velika seminarska Iztok, ne samo mala.
Da se čez ocean, kjer ni kontrol, leti po posebnih pravilih že nekaj časa vem.
To vem od takrat, ko smo FSG-jevci začeli letati po Ameriki in smo se spraševali ali naj v Ameriko odletimo, ali naj tja letala enostavno prestavimo. Prav zaradi teh posebnih pravil smo se odločili za drugo možnost.
Potem sem začel iskati, kje bi ta pravila našel, da bi enkrat v prihodnosti le odletel cez ocean, ne samo Atlantski, ampak tudi Tihi ocean. Bodisi na Havaje, še bolj pa me impresionira datumska meja. Posebno se mi zdi zanimiv tisti efekt,
ko z nekega letališča odletiš proti vzhodu DANES, priletiš v JUTRI in čez nekaj časa spet priletiš v DANES.
Če ostanemo pri Atlantiku.
Iztok opazili smo, da si letel (10 ur) iz Ljubljane v New York Kennedy.
Zanima me ali si letel po pravilih, ki jih je Aljaž tukaj profesionalno naštel, ali si letel kar tako, kot v davnih časih Amelia Earhart, ki je 20 maja 1932, kot prva ženska preletela Atlantik.

Daj povej kaj o svojem transatlantskem poletu.

lpf


Na vrh
 Profil  
 
OdgovorObjavljeno: 02 Maj 2011, 16:27 
Odsoten

Pridružen: 05 Dec 2009, 12:30
Prispevkov: 977
ja kaj naj napišem :D . Ja letel sem en dan prej iz Ljubljane. Malo sem si priredil FP :D natančno SID Ni se dogajalo nič posebnega razen tega, da sem imel močan čelni veter, kontrola pa CTR Boston to pa tudi vse. Le redko sem imel GS čez 420.
Nasledni dan sem letel iz Budimpešte. Do Oceana nič posebnega potem pa se je začelo. Zelo kmalu se mi je javil EGGX_S_FSS . Javim mu pozicijo inb (napr). 5513N in pa FL380. Javi mi naj počakam in da sem 3. navrsti. :?: Ok gužva si mislim. potem pa poslušam ostale in nič mi ni bilo jasno kaj govorijo. Pogovarjanja je bilo ogromno in jaz sem že študiral, da bi mrknil iz mreže, ker nisem nič razumel. In potem me pokliče kontrola. Možak mi začne govoriti pozicije in neke čase :?: . Lepo počasi mu razložim v moji angleščini , da sem prvič na FSS in da nimam pojma kaj se dogaja. Najprej mi možak pošlje po chat-u kratko razlago in ko bom dojel naj se mu javim. Berem prevajam in potem se mu čez 10 minut z tresajočim glasom javim. In počasi mu javim kdaj sem preletl točko kdaj bom nasledno koliko jih imam naprej, Hitrost FL. Potem on ponovi nazaj pa spet jaz (tu je bila spet napaka :D ) nakar me prekine in razloči naj samo potrdim. Ker je imel gužvo okoli 14 letal pa še so prihajali mi naroči da se javim pri zadni točki in naj se preklopim na CZQX_S_FSS. Popravici povedano še vedno nisem čisto dojel za kaj gre razan FL in hitrosti. Vmes pokličem Aljaža preko skayp-a in ga prosim za pomoč. Prez pomisleka mi je napisal inštrukcije za kaj gre. In potem :idea: se mi je počasi začelo svitat. Aljaž me je spremljal do konca FSS-ja in mi sporočil kaj naj še popravim, kje sem delal napake. Potem sem imel še 3x CTR tik pred KJFK oa se je TWR ugasnil- škoda. To je to. Nova izkušnja :D , predvsem na koncu sem se šel stuširat :D


Na vrh
 Profil  
 
OdgovorObjavljeno: 02 Maj 2011, 21:19 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 19 Okt 2009, 01:37
Prispevkov: 264
Odlično Iztok, tako se orje ledina....
lpf


Na vrh
 Profil  
 
OdgovorObjavljeno: 03 Maj 2011, 08:24 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 02 Avg 2009, 11:02
Prispevkov: 896
Kraj: Celje
Iztok, čestitke za pogum :mrgreen:
Si čisto dobro predstavljam "muke", ki si jih doživljal.
Se priporočam za tvojo pomoč, ko bom sam prvič poskusil podoben prelet.

_________________
S5DMP, ADR149
----------------------
Slika


Slika Slika
Slika
http://www.132virtualwing.org/


Na vrh
 Profil  
 
OdgovorObjavljeno: 03 Maj 2011, 18:50 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 01 Maj 2009, 20:02
Prispevkov: 323
Kraj: Rimske Toplice (Celje)
Iztok do takih in podobnih situacij nebi prišlo, če bi se udeležili petkovih treningov in povprašali inštruktorje :)

Nevem pa kaj silitie preko oceanov, če še pri nam v Evropi se stvari zatikajo. :?

Po mojem mnenju bi bilo fino izpeljati nek program šolanja, kjer bi se pilot naučil "preveč stvari za vse skupaj", kateri bi pač trajal, nevem 3 mesece vsak petek.
Kjer bi se dodelale vse procedure itd.

Zanimivo bi bilo da bi se določeni ljudje v IVAO skupnosti specializirali za samo na eno letalo nevem naprimer Airbus a330 series. In bi vsak pilot ki ga to letalo zanima in ki bi ga želel leteti preko mreže, pisal nek teoretični izpit. Kako bi to preverjali -> enostavno te IvAp nebi spustil na mrežo če nimaš licence za A330 series in se lahka slikaš.

Samo pomislite kak profesionalizem bi bil to v zraku, nebi več srečvali Italijanov (ne da jih podcenjujem, to sploh ne), ki v kontaktu govorijo pol Italijansko in pol neke "rusko" angleščine.


Sam sem postavil Ivao na stranski tir in spustil šolo na prvega. Za kar mi je zelo žal, da se nisem v preteklosti bolj potrudil pri učenju -> zaj pa imam kar imam popravlanje pisnih in ustnih ocenjevanj, ni jih veliko (SLO(Književnost) in pa NEM(Polomija)) temveč so le ta toliko bolj zahtevna. :cry:

_________________
Slika Slika
Slika http://www.klemenzagar.com


Na vrh
 Profil  
 
OdgovorObjavljeno: 03 Maj 2011, 22:43 
Odsoten

Pridružen: 05 Dec 2009, 12:30
Prispevkov: 977
No moram priznati, da ni šlo toliko za pogum :mrgreen: . Veliko bolj me je gnalo moj prvi LHWT11 LEG01 in da pridem na cilj.
Klemen, tebi pa odgovor: Leto dni je od kar sem član Ivao. In lansko leto sem bil kar reden gost treningov ob petkih pa tudi v nadaljevanju letošnega leta. Na koncu leta je bil ojavjen seznam kdo je bil reden gost petkovih treningov in moje ime je bilo med njimi :wave: Obljubljeni so bili neki obeski ampak............... :wink: . Sedaj je pa že nekako dva meseca, da nekako ne najdem časa. Pridem pozno domov in potem ni glava bistra pa tudi volje ni taprave kadar sem utrujen. Tako, da mi ostaneta le sobota in nedelja. Zadovoljen? :D
Doma imam veliko literature in celo podpisano knjigo od avtorice Gos. Alenke Kukovec kar se tiče frazeologije. Ampak o komuniciranju z kontrolo preko veliiiiiike luže pa nisem zasledil žal nikjer. Predstavljal sem si da je FSS nad morjem le info. značaja, a sem se motil.
Letos januarja sem letel iz Floride - Orlando v KJFK (pred 16. leti tudi realno), in sem imel CTR. Malo me je zbegalo v začetku komunikacija z kontrolorjem, ki se v ZDA malo razlikuje od naše na celini. A sem kar hitro dojel in ni bilo problema. Na koncu, ko sem zapuščal njegov zračni prostor sem se opravičil za težave na začetku in se zahvalil za potrpežljivost mi je možakar razložil - povedal, da je IVAO narejen za ljudi, ljubitelje letalstva, za trening pilotov in če imaš težave sporoči in vsak ti bo z veseljem pomagal. In te besede so postale moje vodilo pri tem čudovitem hobiju, ki ga jemljem zelo resno in se trudim. da delam kar se da vse procedure letenja pravilno in ob enem zelo uživam. Zato me besede zakaj rinemo preko oceanov niti malo ne ganejo :D Rinemo uživat :wink: Ti pa le naredi šolo!
:wave:


Na vrh
 Profil  
 
OdgovorObjavljeno: 03 Maj 2011, 22:51 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 02 Avg 2009, 11:02
Prispevkov: 896
Kraj: Celje
hehe, Žagar, želim ti hitro okrevanje v šoli in da se nam spret pridružiš na virtualnem nebu.
Se pa strinjam načelno s tabo (bolj strogo pristopati z izobraževanjem pilotov in s tem, da najprej leti doma, pol pa nekam daleč, kar bolj velja za začetnike).
Vendar, ker vsi več ali manj letimo na Ivao zaradi zabave, je težko postavljati takšne omejitve. Pa še aktivno članstvo bi se v hipu prepolovilo :wink:

p.s.
če bi bilo po moje... kdor nebi imel PPL spoh nebi smel leteti reaktivcev ali večmotornih letal :wink: 8) :D
Če se že gremo realizem, pol se ga pojdimo resnično :wave:

_________________
S5DMP, ADR149
----------------------
Slika


Slika Slika
Slika
http://www.132virtualwing.org/


Na vrh
 Profil  
 
OdgovorObjavljeno: 03 Maj 2011, 23:02 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 01 Maj 2009, 20:02
Prispevkov: 323
Kraj: Rimske Toplice (Celje)
Hja. Šolo bom definitivno končal, približuje se datum 17.maj ko bom imel vse zrihtan. 8) 8) :beer:

Tudi sam nisem nevem kak strokovnjak, ocenjujem se na 5% znanja celotnega. ;)

Bi se pa veliko stvari spremenilo, če bi se začelo prakticirati moje mišlenje glede treningov in licenc. Poraja se mi misel na gasilstvo kjer če želiš postati operativni gasilec moraš najprej narediti osnovni tečaj za gasilca v gasilskem društvu kjer je približno 45 ur teorije in 20 ur prakse. Nato pa še nadaljevalni tečaj za gasilca ki vključuje 70 ur teorije in pa 30 ur prakse. Da se malo pobaham. Oba sem naredil uspešno z 93%. Nadaljevalnega, nekaj tednov nazaj.

To bi lahko prakticiral na IVAO recimo PPL, nevem 10 ur teorije 5 ur prakse, dobiš licenco in od tukaj naprej si lahko samostojno na Ivao mreži, znotraj tvoje države in pač tako naprej.

Je pa tudi živa resnica ta, da je to le malo bol špecijalni hobi in da se lahko "razmeličiš" ob pristajanju, kjer ti bo samo pred oči napisal v zelenem traku "crash".

_________________
Slika Slika
Slika http://www.klemenzagar.com


Na vrh
 Profil  
 
OdgovorObjavljeno: 04 Maj 2011, 23:36 
Odsoten

Pridružen: 03 Apr 2010, 11:01
Prispevkov: 47
Kraj: Vodice
Živijo fantje!


No pa se bom še jaz vmešal v debato. Tale tema, ki jo načenjam je sicer »off-topic«.
100% podpiram zagar-ja! Namreč mislim, da bi bilo že veliko, če bi imeli npr. vsaj konferenco po skajpu in ponovili vse po stopnjah, to se pravi teorija. Pa se določi datum npr. nedelja 22.5 zvečer od "te do te" ure bo potekalo predavanje o »zračnih prostorih in navigaciji pri notranji letih«, ki ga bo vodil "ta pa ta".
Bistveno se mi pa zdi, da bi se lotili vsega tega na drugačen način kot potekajo KVLS predavanja(predavanj je malo in je treba vzeti obširno, po skajpu pa imamo relativno lahko konferenc kolikor želimo). Namreč mislim, da bi se tega morali lotiti bolj sistematično in začeti s kakšnimi osnovnimi predmeti kot so meteorologija, splošno znanje o letalu itd. Ne pa da novinci že po dveh tednih letijo IFR PMDG737 v Beograd pa še VFR ne znajo.

Tisti, ki bi želel priti bi se vključili, tisti, ki pa ne pa pač ne in tako nebomo nobenemu vsiljevali tega. Verjetnost pa je velika, da bi bili vključeni vedno eni in isti. Torej problem vidim v članih, saj tako kot ostali nimam podatka ali le te prihajajo ali odhajajo.

Res pa je da z uvedbo 10ur prakse, ki jo tudi podpiram bi se zmanjšalo št. članov. Amapk saj veste, bolje 4-je dobri, kot 10 slabih.
Konkretno glede PPL-ja bi predlagal cca. 7ur teorije(10 je malo preveč za začetek) in pa cca. 7ur prakse(odvisno od človeka) ter izpit in s to licenco bi lahko pilot letel VFR po Sloveniji.
No to je moje objektivno mnenje.

Poleg tega bi pa izpostavil aktivne člane! Do sedaj je glede učenja skrbel Vito, ki po mojem mnenju ni več tako "zagret", zato ne vidim razloga kaj bi bilo narobe, če bi kdaj še kdo drug širil svoje izkušnje, znanje itd. Vse je samo organizacija.

Glede na svoje občutke, ki verjamem da jih doživljate tudi vi pa lahko povem, da letenje postane užitek šele ko stvar razumeš in obvladaš.
Ne pa da tm švicaš čez atlantik pa se spuščaš u vode, ki jih ne poznaš in delaš probleme kontroli, ki imajo že tako "gužvo". Pa ne leti to direktno na Iztok-a(vejamem, da je bila to le njegova izkušnja, ki ga je dobila nepripravljenega in da je iskal užitek) ampak za vse ostale priporočam da se prej pozanimajo o teh stvareh in realno ocenijo svoje zmožnosti, namesto "lako čemo mi to". Užitek se lahko hitro spremeni v nočno moro, potem pa samo iščemo gumb »disconnect«.
Priznam, tudi jaz sem že »rinil« v nemogoče situacije.

No pa da zakjučim in povzamem celo stvar... Po mojem mnenju bi bilo super organizirati par takšnih teoretičnih predavanj in potem vidimo kje smo.
Lepo bi pa bilo tudi, če bi pobudo prevzeli mladi.


LP
Maks K.


Na vrh
 Profil  
 
Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 29 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov


Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Išči za:
Pojdi na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group