Forum virtualnega letalstva Slovenije

Klub virtualnega letalstva Slovenije
Danes je 28 Mar 2024, 19:24

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]




Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 105 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5, 6  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: X-plane
OdgovorObjavljeno: 18 Apr 2003, 14:28 
Odsoten

Pridružen: 18 Apr 2003, 14:24
Prispevkov: 17
Pozdravljeni!
Vidim, da je forum živ! Toda meni FS2000 ni všeč, zato letim z X-plane-om.
Kaj menite o tem Fsimu?


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 18 Apr 2003, 16:41 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 16 Mar 2003, 17:34
Prispevkov: 507
Kraj: Ljubljana
Zdravo!

Hm, ne, jest še nikoli nisem letel z X-plane in moram rečt, da me tut ne mika, da bi. FS2002 namreč omogoča letenje z zelo dobrimi posnemavami resničnih kokpitov, kar pa mislim da X-plane ne. Tudi se mi zdi, da je posnetek terena v FS2002 bistveno boljši od tistega v X-plane.

Lahko pa ti mogoče razložiš, kakšne so prednosti X-plane, pa se bo mogoče še kdo zanj tut ogrel.

Lp, Nejc

_________________
Nejc Brelih


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 18 Apr 2003, 18:22 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 16 Mar 2003, 15:16
Prispevkov: 272
Kraj: Ljubljana
X-Plane je super stvar, odličen sim, in v marsikaterem pogledu boljši od FS2002. Vse skupaj je delo enega samega avtorja, ob tem pa se je zdaj razvil velik community. Na AVSIMu smo pred nekaj časa imeli review za verzijo 6.40, ki ga lahko preberete tukaj:


http://www.avsim.com/pages/1202/x-plane/x-plane.html

Drugače pa priporočam download demo verzije, ki je na voljo iz www.x-plane.com.

LP

Miro

_________________
Miro Majcen
FS Slovenija team
http://slovenia.avsim.net


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 18 Apr 2003, 22:30 
:? Sorry Miro, sem probal X-plane 6.40, pa nisem ravno tako zelo navdušen. Daj bodi tako dober pa naštej v katerih elementih se ti zdi boljši od MSFS 2002 - just in case, maybe I missed something


Na vrh
  
 
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 18 Apr 2003, 22:47 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 16 Mar 2003, 15:16
Prispevkov: 272
Kraj: Ljubljana
predlagam, da poizkusiš verzijo 7, ki je že na voljo..tako se boš najlažje sam prepričal in poizkusil kar te zanima. Pro & Contra v primerjavi s FS2002 pa je že stvar za kakšno debato ob pivu...


Miro


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 19 Apr 2003, 07:10 
daj, kar na forum napiši, saj ne zanima samo mene, preden se pa vsi forumovci dobimo na pivu bo pa zunaj že verzija 8 ali pa še višja.


Na vrh
  
 
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 19 Apr 2003, 13:58 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 16 Mar 2003, 15:16
Prispevkov: 272
Kraj: Ljubljana
predlagam, da si preberete review na AVSIMu, katerega link sem napisal na začetku..

MIro


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 19 Apr 2003, 18:38 
:? Tistemu besedilu na linku z začetka bi jaz prej rekel prodajna reklama kot pa resna poštena ocena, nič ne omenja stalno notorično ponavljajočih se tekstur sestavljenih iz rumeno,zeleno, rjavih, rumeno, zeleno, rjavih, rumeno, zeleno, rjavih pravokotničkov, relief je še za odtenek slabši kot MS, na Brniku so taxiwayi in terminal prezrcaljeni na jugozahodno stran, pa še na par letališčih ista stvar - že samo to zadnje je bilo zame čisto dovolj, da me povsem odvrne od simulacije z imenom X-plane


Na vrh
  
 
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 19 Apr 2003, 21:02 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 16 Mar 2003, 15:16
Prispevkov: 272
Kraj: Ljubljana
se strinjam s tvojimi pripombami, vsak ima pravico do svojega mnenja.

Predlagam, da glede na svoje znanje in izkušnje pristopiš in napišeš boljši, kot si rekel, review brez reklame.

Z veseljem bom poskrbel, da se objavi na AVSIMu in predstavi širši javnosti.

MIro


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 22 Jul 2003, 01:18 
Odsoten

Pridružen: 22 Jul 2003, 00:15
Prispevkov: 9
RizziBird napisal/-a:
Lahko pa ti mogoče razložiš, kakšne so prednosti X-plane, pa se bo mogoče še kdo zanj tut ogrel.

X-plane ima v primerjavi s FS2002 bolj realističen model letenja in je celo edini simulator na nivoju PC z licenco za šolanje pilotov.
Aerodinamika letenja se ne računa iz nekakšnih indeksov za posamezno letalo, ampak se računa sproti glede na obliko letala, moč motorjev, težo in atmosferske pogoje. Tako lahko zlahka spremeniš obliko svojemu priljubljenemu letalu in že se bo v zraku obnašal drugače, kar se takoj tudi občuti "v rokah".

Default scenerija je v X-plane sicer res bolj dolgočasna, vendar je že mogoče posebej dobiti lepe pokrajine za mnoga področja (Italijo, dele Francije, Anglije, Kalifornijo (SOCAL), Florido in še za nekaj in število se stalno povečuje.)

Zaradi natančnosti modela letenja (in načina, kako se to obdeluje) je mogoče preiskusiti letalske spretnosti tudi na Marsu (ja na Marsu!!).
Upoštevano je, da ima ozračje Marsa samo desetino gostote zemeljskega ozračja, tretjino Zemeljske težnosti in da praktično ni kisika.
Zato nastanejo povsem nove težave in že komur uspe varno pristati na Marsu, mora biti že pravi letalski as.
Za raziskovanje je na razpolago celotna površina Marsa iz natančnih posnetkov površine Marsa, ki jih je naredila NASA.
Vsakdo se lahko preizkusi tudi v konstruiranju svojih novih modelov za letenje na Marsu in tako z morebitnimi boljšimi zamislimi konkurira z NASO.

Najpomembnejši užitek pa je seveda v resničnem občutku letenja različnih modelov v ozračju naše Zemlje.
Ko sem se naprimer preizkusil v virtualni kabini letala SR-71 je bilo to resnično razburljivo doživetje, v katerem postanejo lepote pokrajin tam spodaj dokaj nepomembne.
Najprej si seveda soočen s problemom, kako se sploh približati hitrosti 3 machov. Po večkratnem poskušanju mi je nekako uspelo iznajti pravi manever vertikalnega cikcakanja, ki te postopoma katapultira do trikratne hitrosti zvoka in v višino 25 km. Kasneje sem nekje prebral, da temu manevru piloti SR-71 pravijo "Dipsy Doodle" in kar me je najbolj presenetilo, da je po parametrih (višine, hitrosti in frekvenci) zelo podoben tistemu, ki sem ga po večkratnih poskušanjih nekako sam skup spacal.

Če povzamem, X-plane je prvi in v tem smislu revolucionaren simulator za PC, ki omogoča realno eksperimentiranje v svetu resnične fizike letenja, za razliko od mnogih arkadnih iger.

V ZDA so že prenekatero doma izdelano letalo nenavadnih oblik najprej preizkusili v simulatorju X-plane in šele nato v živo, kjer pa rezultati po pričevanjih ne odstopajo bistveno od tistih v simulatorju.


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 22 Jul 2003, 10:32 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 16 Mar 2003, 17:34
Prispevkov: 507
Kraj: Ljubljana
Pozdravljen na forumu!

To je čist lepo in mogoče, samo se pa malo oddaljuje od tega, zaradi česar se združujemo na tem forumu. Mislim, da nam je večini tu pomembno, da bi dobili čim bolj natančne posnetke pokrajin, kokpitov in procedur. To nam v zdajšnjem stanju nudi MSFS. X-plane z letanjem po marsu in s samo natančnimi lastnostmi letal pa malo odstopa.

Kolikor sem videl tudi add-on scenery za X-plane ne sega niti do kolen temu, kar lahko dobimo za MSFS. Enako je tudi s paneli, pa tudi lastnosti letal niso takooo zelo slabe. Nekateri modeli letijo presenetljivo dobro, kar priznavajo celo pravi piloti. Moje skromno mnenje tu pa je, da virtualno letenje ne bo nikoli seglo do kolen pravemu, pa najsi bo še tako natančno.

Kogar zanima X-plane naj ga pač ima in ga naj uporablja. Mene ni impresioniral v nobenem elementu.

LP, Nejc

_________________
Nejc Brelih


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 22 Jul 2003, 11:18 
Odsoten

Pridružen: 22 Jul 2003, 00:15
Prispevkov: 9
RizziBird napisal/-a:
Pozdravljen na forumu!

To je čist lepo in mogoče, samo se pa malo oddaljuje od tega, zaradi česar se združujemo na tem forumu.

Najbrž se na tem forumu ne združujete samo zaradi MS2002. Možno pa je tudi, da sem kaj spregledal (namreč, da je njegov pokrovitelj Microsoft :? )
Lepe slikce s slovenskimi pokrajinami in letališči je mogoče dokaj enostavno narediti tudi v X-plane, če bi se komu ljubilo.

Sicer pa smo si ljudje različni in prav je tako.
Meni je naprimer pomembnejše pravilno fizikalno obnašanje različnih modelov letal med letenjem v simulatorju.
Lepe slikce so zame šele na drugem mestu.


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 22 Jul 2003, 12:27 
Odsoten
Administrator
Uporabniški avatar

Pridružen: 16 Mar 2003, 15:56
Prispevkov: 3956
Kraj: Cerklje na Gorenjskem, Slovenija
Gospodje, lepo prosim, ne se kregat!
Osebno nimam nič proti kakršnemu koli simulatorju letenja vendar pa je pač tako, da je Microsoftov daleč najbolj razširjen. X-plane sem imel priložnost preizkusiti v davni verziji 3.xx (se ne spomnim), letal sem tudi s Flight Unlimited, žal pa Fly II nisem preizkusil.
Kaj je pri simulatorju pomembno je odvisno od človeka. Dober simulator bi moral združevati vsega po malem:
- čimbolj realno letenje v prostoru
- čimbolj realne vplive okolja na letenje (gravitacija, temperatura, vreme, itd.)
- čimboljši posnetek terena
- čimbolj realen posnetek letala samega
itd.
Vse skupaj je dokaj komplicirana zadeva in pravzaprav prezahtevna za današnje (pod/na)mizne mlinčke zato morajo programerji potegniti neko srednjo črto, kjer se vse skupaj uskladi na nek nivo. In verjetno moramo vsi priznati, da je MS Flight Simulator najbolj zadel to srednjo črto, zaradi česar je doživel tak lep uspeh. Njemu sledi potem Fly II in šele potem pride nekje X-plane. Namen teh simulatorjev za široke množice je pa verjetno bolj v tem, da se ljudje spoznavajo z določenimi posnetki realnosti, ki so ali pa niso dobro zadeti.
Glede na to, da je FAA priznala X-plane (in kolikor se spomnim tudi že FS98 vsaj za osnove pridobitve PPLja) je bil namen X-plane-a dejansko v tem, da bi nastal poceni realen simulator letenja, mogoče v prvi vrsti namenjen predvsem za šolanje kot pa za zabavo.
Sicer pa, kdor želi leteti, mu bo vsak izmed naštetih simulatorjel dal določeno osnovo, ki človeka še bolj lahko spodbode k zbiranju tolračkov za pravo letenje...
Torej, mogoče smo res bolj orientirani na Microsoftov Flight Simulator vendar lepo prosim, če se najdejo sogovorniki na temo Fly, X-plane itd, prisrčno vabljeni. Če ima kdo dodatke na temo Slovenije v simulatorje zanj, pa lepo prosim, rade volje objavim tudi to na webu. Žal nimam časa, da bi sam naredil še kaj za kakšen drug simulator torej spodbujam VSE, ki imajo karkoli takega, za KATERIKOLI simulator (vključno s sceneryi za Flight Simulator - konkurenca je dobrodošla :) ), da mi pošljejo in bom objavil na webu!

Pozdravček vsem

_________________
Goran Brumen


Zadnjič spremenil Gorchi, dne 22 Jul 2003, 14:02, skupaj popravljeno 2 krat.

Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 22 Jul 2003, 12:58 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 27 Mar 2003, 13:40
Prispevkov: 988
Kraj: Ljubljana
Prerekanje kateri sim je boljsi je nekako tako, kot bi se kregal kaj je boljse- avto ali tovornjak.
Ze itak je koliko toliko resnih simov zelo malo zunaj...tukaj pridejo na dan zelje vsakega posameznika. Jaz osebno imam raje FS in to zaradi tega, ker ti da obcutek kot da si skoraj (poudarek na skoraj) tam...letalni modeli so resda malce poenostavljeni ampak so cisto dovolj, da ko sem dobil "ta pravo" palico v roke sem lahko letel sam- edino kar nisem naredil je bil pristanek in vzlet do 500ft AGL. Potem pa sem sam vijugal naokrog.
Taksnega obcutka ti ne more dati noben simulator...vsaj tisti, ki so nam na dosegu. Krona vsega je bil en lep windshear tik pred pristankom, ko sva padla na stezo kot klavir z visine 2m...pa je letalo zdrzalo tudi to.
Noben sim ti ne more simulirat dvigovanja zelodca ob tem...

Zato se mi zdi preveliko stremenje k popolnem realizmu rahlo nesmiselno...ker potem to ni vec zabavno- in mislim, da smo mi tukaj vecinoma zaradi zabave.
Ce pa se misli kdo resno ukvarjat z letenjem- pa naj gre prav letet- ena ura v realnosti je vredna vec kot 10 ur v virtualnem svetu!

Ahhhh sem se razpisal...zdaj pa hitro nazaj na delo, da se danes postorim, kar sem mislil.
X-plane je dober...FS je dober- vsakemu svoje in mir na svetu!
:)


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 22 Jul 2003, 13:24 
Odsoten

Pridružen: 22 Jul 2003, 00:15
Prispevkov: 9
Gorchi napisal/-a:
Gospodje, lepo prosim, ne se kregat!
Osebno nimam nič proti kakršnemu koli simulatorju letenja vendar pa je pač tako, da je Microsoftov daleč najbolj razširjen. X-plane sem imel priložnost preizkusiti v davni verziji 3.xx (se ne spomnim), letal sem tudi s Flight Unlimited, žal pa Fly II nisem preizkusil.

Vsaka izmenjava mnenj še ni kreganje :D , čeprav za popestritev debate najbrž ne more škoditi, če je prisotnih nekaj tudi bolj antagonistično naravnanih tonov.

Kot ljubitelj vojaških letal in simulatorjev letenja (Falcon 4.0, F/A-18, IL-2 Sturmovik, Flanker 2.5, komaj čakam na izzid Lock On: Air Combat) dajem verjetno večji poudarek agresivnemu pilotiranju in izkoriščamju tehničnih zmogljivosti letal (in pilota) do njegovih skrajnih meja.

Izmed civilnih simulatorjev je trenutno moj favorit X-plane verzija 7.00, ki je mimogrede v vseh pogledih neprimerljivo boljša od naprimer verzije 3.xx. Avtor, ki je tudi po stroki letalski inženir in pilot, se res potrudi in upošteva praktično vse želje uporabnikov že v vsaki naslednji verziji.

Kot sem že omenil, so pri simulatorjih zame najbolj zanimivi fizikalni (aerodinamični) odzivi raznoraznih, tudi doma skonstruiranih modelov letal in njihovo obnašanje v različnih situacijah, tudi v pogojih naključno nastavljivih okvar posameznih delov letala, kot so naprimer učinki zmrzovanja in nabiranja ledu na vitalnih delih letal, česar ne moreš preizkušati na drugih simulatorjih za PC.


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 26 Jul 2003, 00:41 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 16 Mar 2003, 15:16
Prispevkov: 272
Kraj: Ljubljana
Preberite si tale članek o avtorju X-Plane, ki je bil objavljen v reviji Popular Sience:

http://www.popsci.com/popsci/aviation/a ... 52,00.html

Zanimivo ne?

Miro


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 18 Avg 2006, 18:56 
Odsoten

Pridružen: 17 Avg 2006, 00:04
Prispevkov: 3
Kok vas kaj uporablja X-Plane za Win/Linux/Mac in kaj od spodaj napisanega si lastite?

X-Plane + New Global Scenery (Entire World), $69.00
X-Plane + One Scenery DVD, $49.00


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 18 Avg 2006, 22:27 
Odsoten

Pridružen: 21 Jun 2003, 18:27
Prispevkov: 679
Kraj: Rogaška Slatina
js sm se nekaj špilal z Xplanom .. in se mislim v kratkem spet, ker sm v procesu migriranja na linux sistem :) ...

_________________
Tilen T.
S5TTA, ADR132


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 12 Okt 2006, 18:03 
Odsoten

Pridružen: 10 Okt 2006, 21:30
Prispevkov: 3
lp
sam čisto nov na forumu..... ravnokar sem si prebral tole temo....

jaz osebno tut letim z X-plane-om v8 in se mi zdi zelo dober res je da je grafika malo slabša s se mi zdi da to pri simulacijah ni tako pomembno :roll:
in če pogledamo koliko dodatnih stvari iz interneta se da dobiti za X-plane je simulacija res vredu!


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 12 Okt 2006, 20:04 
Odsoten

Pridružen: 21 Jun 2003, 18:27
Prispevkov: 679
Kraj: Rogaška Slatina
maš mogoče one DVDje ko je cel svet za verzijo 8?

_________________
Tilen T.
S5TTA, ADR132


Na vrh
 Profil  
 
Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 105 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5, 6  Naslednja

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov


Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Išči za:
Pojdi na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group