Forum virtualnega letalstva Slovenije

Klub virtualnega letalstva Slovenije
Danes je 28 Mar 2024, 22:21

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]




Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 36 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 16 Jun 2004, 18:35 
Odsoten

Pridružen: 16 Jul 2003, 13:12
Prispevkov: 936
Kraj: Medvode
Glede slabe pokritosti ex-Jugoslavije, bomo pa Slovenci pokrili Jugo. :D

_________________
Tlačan v odhodu


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 16 Jun 2004, 19:19 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 16 Mar 2003, 17:34
Prispevkov: 507
Kraj: Ljubljana
Kakor jest vidim svet virtualne aviacije se vse vrti okoli prometa. Čim več ga je, bolje je.

Če takole pogledam, vidim, da IVAO precej bolj dela na tem, da bi imel več prometa. To je zato, ker je več kontrolorjev, slednje pa zato, ker je več pilotov, ki zatavajo v tvoj zračni prostor in navsezadnje tudi lahek način dostopa do mesta kontrolorja.

Kakor sem do sedaj videl, je učinkovitost vatsimovega šolanja obup! Student X lahko postaneš že po dveh ali treh treningih in ene par več avionih. S tem rejtingom lahko kontroliraš do APP funkcije. Sam sem se tudi sputil v ta sistem in lahko rečem, da se po ene trningu my ass kej znal (hvala za ta besedni biser kiki :)). No, verjetno bi še po enem trningu znal malo več, ampak ne bistveno, pa bi kljub temu že kmalu dobil rejting student ž. Še večja budalaščina je to, da moraš controller izpit delat na text, pa čeprav živ jeszus več skor ne leti na text. Moram rečt, da ja, s tipkanjem kontrolor nikakor ne izkaže svojega znanja kontroliranja. Ko sem sodeloval na Goranovem izpitu za kontrolorja me je revež od vstopa pri MAGAMu pa do clrd for ILS31 sam enkrat kontaktiral, ker se je preveč ubadal s pisanjem, namesto da bi lepo govoril in pokazal vse svoje znanje kontroliranja. Pa tak krasen sistem napredovanja!
Sem mnenja, da če si kdo res želi postati kontrolor, se izobražuje sam. In sicer tako, da bere ATC biblijo, pa da prebira toturiale, da sodeluje na forumu etc. Za to preprosto ne potrebuješ takega dinozavrskega sistema, kot ga ima VATSIM.

Kiki, kar se tiče amerike je res, ampak to se tiče samo pilotov, ne pa tistih, ki želijo postati ATC. ČE je kdo gledal VACC Scandinavia je mogoče opazil, da so člani tega VACCa samo kontrolorji, pilotom pa se daje smao ena osnovna podpora kako se konektat pa osnove frazeologije etc.

Če pogledam s stališča pilotov:
- ivao je bolje pokrit večino časa - pomojem zadosten razlog da letijo tam
- ivao ima manj eventov - nisem prepričan, mogoče edino niso tako odmevni. poleg tega je pa večina eventov na vatsimu polomij in oprosti, eventi niso as real as it gets, ker jih v RL ni

Piloti, še vedno imate možnost leteti na obeh mrežah. ODločite se lahko za tisto, ki vam bolj ustreza. Po mojem mnenju je to IVAO.

S stališča kontrolorjev:
mislim da komentar tu sploh ne bi bil potreben. Kontrolorji lahko prosto kontroliramo in nismo izpostavljeni pristiskom birokracije. Kakor je rekel kiki, je poleg tega kontroliranje še bolj real as it gets. Še dodoatno, očitno je tu več prometa.

Kar se tiče Balkana. Hrvati itak zadnje čase niso skor nič gor. Mja, se bomo pa mi mal potrudili in jih zvabili na IVAO! Bomo mal pokrili Zagreb, pa še kej, pol bodo pa upam da tut hrvaški kontrolorji skužili, da je bolje na IVAO. Treba bi bilo sprožiti verižno reakcijo.

Ok, mislim da sem povedal vse, pa čeprav vem, da nisem.

Nejc

_________________
Nejc Brelih


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 16 Jun 2004, 22:01 
Ojla vsem skupaj!

Po prebranih debatah sem kar malo zmeden. V mojem slabem letu "letenja " na mrezi moram priznati, da se iz popolnega luzerja - beri zacetnika pocasi prebijam naprej in to na Vatsim-u (cca 300 navrtenih ur) in zadnje case vedno bolj tudi ma Ivao (cca 50 ur). Operiram samo in izkljucno preko voice-a in v povprecju vsaj 80% pokritost z ATC-ji.
Prisel sem do naslednjih ugotovitev v funkciji pilot-a:

VATSIM:
1. Boljsa pokritost v poznih vecernih urah.
2. Obvezna uporaba RW - vse ostalo je podnnnnn.
3. Razumljivost v polovici primerov na meji sprejemljivega.
4. Flyin-i sesedanje serverjev (3X).


IVAO:
1. Z uporabo TS2 boljsi sprejem in razumljivost
2. Boljsa pokritost cez dan in vecji del v EU.
3. Vecji delez ATC TWR in APP in manj CTR.

Nivo znanja med ATC in piloti na obeh mrezah se bistveno ne razlikuje.
Kot pilot omenjenih zdrah zaenkrat se ne obcutim, sem pa takoj za skupno akcijo, ki pa opozarjam NE sme biti preuranjena. Vrat si nikakor ne smemo zapreti za sabo. Lahko se vsi skupaj prebasemo na IVAO - potegnemo s seboj se bivse iz HR in YU in zagotovimo polno pokritost, ter pokazemo tem Vatsim gumpcem, da je lahko znanje neodvisno od stevila aktivnih clanov. Smo pac elita - glede na 2 mio. populacijo.

PS: Verjetno se pa vsi strinjate, da pogresamo kaksen neznejsi glasek v kabini letala ali kot ATC. Ali je to res izkljucno moska zadeva!?

LP Igor


Na vrh
  
 
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 Jun 2004, 01:07 
Odsoten

Pridružen: 11 Jan 2004, 02:34
Prispevkov: 126
Zelo dobra in konstruktivna debata.
Moja stališča so zelo podobna vsem vašim.
Kar se tiče serverjev,je res na Vatsim-u katastrofa in kaj me najbolj jezi,nič se ne spreminja na bolje v tej smeri.
Kaj sploh organizirajo event-e,če jih serverji ne zmorejo.
Pa še nekaj:
-v skupnem naletu online na obeh mrežah(cca1000ur) sem imel samo na Vatsim-u konkretne probleme z kontrolo.
Na žalost z EDDF_CTR ko si je vzel več dela z letalom na tleh (clearance) kakor z menoj v climb-u,in sem veselo drgnil nekaj minut na 4000ft.
Sorry, zame je to nesprejemljiva kordinacija s strani nekega kontrolorja z rangom supervisor.....
Tako,da nebi prav preveč parlamentiral o tako imenovani večji profesionalnosti.
LP
Rajc


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 Jun 2004, 01:10 
Odsoten

Pridružen: 11 Jan 2004, 02:34
Prispevkov: 126
Ups,
pozabil sem Igorja potolažit.
Na IVAO EDDM_CTR je dekletce z imenom Elke,pa še dober ji gre cela stvar...
Rajc


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 Jun 2004, 14:55 
Odsoten

Pridružen: 16 Jul 2003, 13:12
Prispevkov: 936
Kraj: Medvode
No, bomo šli pozdravt Jelko na svojem letu. :D

_________________
Tlačan v odhodu


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 Jun 2004, 22:49 
Oj!

Se enkrat jaz. Na IVAO sem ravnokar (17.06.04 ob 20.00 Z) preveril, kako je z "naso" decvo na EDDM_GND in povem vam to morate slisati -(Rajc hvala ti za sugestijo)! Tak mili glasek da gate trga, pa se na zelo visoki strokovni ravni je punca - kar sem ji tudi sporocil in moram povedat, da se je kar tajala. Nasploh je bil celoten polet iz EDDM v EHEH na pravem nivoju in v bodoce kot sem ze omenil bom vecinoma frcal po IVAO mrezi, samo ce bo trafic.

Za konec pa se mimogrede nekaj o skupinskem letu. Veckrat sem opazil kolone masin iz enega na drugo letalisce - prava milina ko na dve minuti spusca kontrola masino po masino gor, nato pa zopet dol na drugem mestu. Nekaj kerlcev naj se po predhodnem dogovoru zbere na LJLJ in jo skupi uzgemo nekam u by the way. Tako bomo najlazje pokazali, da smo pravi team in nas ne more premaknit se taka zverina kot so merjasci :evil: iz Vatsim gnezda.

Pa fest si ga mejte! :arrow: :mrgreen:

Igor


Na vrh
  
 
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 18 Jun 2004, 00:51 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 20 Apr 2003, 23:34
Prispevkov: 341
Kraj: LBL R-305 0.5 NM
Se moj komentar celotni storiji!
Kot prvo moram rect, da je tole zelo dobra tema. In se tudi strinjam z vasimi mnenji.

Zadnje case me ni nic vec online kot pilot iz naslednjih razlogov:
1. na VATSIMu ne letim vec, ker je enostavno "za en k***c"! Stvar jim totalno blokira. Eventi in profesionalnost...
2. RogerWilco je vrzt za stran, ker je bil narejen pred parimi leti za mnogo manjse potrebe in enostavno ne shendla vec.
3. AVC je totaln podn, pa se beta je in naj bi ga upokojili z SB3. Problem VATSIMa je tudi v tem, da dovolijo dva programa za voice, ki se med seboj tepeta in pol enkrat ne slisim unih, ko so na RW, potem sredi leta instaliram se AVC in spet nikogar ne slisim.. jao!
4. Glavni problem je po mojem v SquawkBox-u 2 in potem se na ostalih podprogramih ala RW, AVC, Host, host.dll, ki so jao jao :? Bojkotiram vse online letenje (no itaq, ce ze grem letet, grem na mrezo...) dokler ne bo deloval SB3, ki bo vkljuceval tudi voice, kot mi je znano (ali pa se motim).
5. na IVAO je kul letet, ko je voice res kvaliteten v primerjavi z VATSIM, moti pa me to, da moram imet instaliranga RW, ker se mi pol tepe z TS2. Ampak v prehodnem obdobju do SB3 naj jim bo.

Jez bi rekel, da se bo po tezko pricakovanem rojstvu SB3 mnogo bolje.
Drugac pa mnogo raje letim na pokritem terenu, poleg tega mi je blizjna Evropa vsec, za kar je IVAO boljsi.
6. Na IVAO me moti to, ker je vec "flancanja" po frekvencah, kar se zelo rado dogaja na letih pretezno po juzni Evropi-Spanija, Italija, Francija, tudi Avstrija, ko folk enostavno klepeta. Vcasih na primer sploh ne mores javit pozicije, ko folk tolce svoje teme.. mas pa povsod kaksne norce
7. Ce ne bi bilo tko komplicirano (trenutno), bi se mogoce kdaj spravil tudi v kaksen ATC, za kar je IVAO mnogo prijaznejsi. Vsec mi je tudi to, da lahko nekdo kontrolira v cisto drugi drzavi, kot npr ena dva nasa v LOWI in tujci nebo nad Slovenijo. Kar je mnogo boljse za razcvet Jugoslovanskega letenja, ko damo lahko nekoga v LJLJ, druzga na Hrvasko, nekdo gre pa v LQSA in naredimo kolono avionov iz LJLJ v Sarajevo, pa ne rabmo imet kontrolorjev iz treh drzav.
8. Internet stran od IVAO je sicer malo prevec zapletena, je pa mnogo boljsa in skriva precej uporabnih strani.

Prenos ratingov: osebno se ne sekiram, saj se nisem prisel na net postavljat pred drugimi, ampak mi je glavno letenje, ki naj bo cim bolj podobno realnemu. Za kar pa ne rabim tega, da mam en čin, katerega vsi ostali obcudujejo. Ker sem tudi mnenja, da morebiti kdo z mnogo manj urami leti mnogo bolje kot kdo z ogromno urami. Kako je mogoce, da nekdo na en dan naleti po 16 ur in vec? Letenje preko FMSa visoko nad oblaki.. pol ti pa ne zna enga holdinga, solskega kroga ali vizuelnega prileta naredit, ker ga ni v njegovem FMCju :cry:

Jaz se ne obremenjujem s tem, kje bom letel, ampak mi je vazna pokritost kontrol in mnozica letal okoli sebe. Trenutno mi vse to nudi IVAO mnogo bolje kot konkurenca. Bok, zakaj so se razsli? Ce bi povlekli vse dobre lastnosti obeh mrez, bi dobili eno res perfektno mrezo.
9. Lustno se mi zdi tudi to, ko na IVAO organizirajo World Toure, ki so zanimivi.
10. Tako kot Boing tudi jaz predlagam pa kolone letal ala Izraelci, SASovci in ostali, ker se s tem precej promoviramo.
11. Rabimo vec online ljudi, ne samo bralce foruma! Da bo poleg nas, ki odgovarjamo na tale post, se kdo drug kej gor, sej nas je prijavljenih na forum ze skoraj 100 in bi rad videl vsaj 1/3 teh ljudi na netu. Ma zasedemo vse mozne CTR pozicije po Jugi pa je veselica! Veste, kolk je npr. 10 kontrolorjev po YU in ostalih ~20 pilotov, ki leti in poje "od Vardarja pa do Triglaaaavvvaaaa"! :shock: Pa to bi bla festa, da bi nas ostala Evropa samo gledala!
12. Gremo na IVAO, pustimo pa zivotariti tudi VATSIM sekcijo.

Men je vseen. Sporocite rezultat, jez grem pa spat! :wink:


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 18 Jun 2004, 14:42 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 16 Mar 2003, 17:34
Prispevkov: 507
Kraj: Ljubljana
Za informacijo.

IVAO sam razvija nov vmesnik med pilotom in mrežo. Imenoval se bo IvAp. Tudi ko bo prišel ven SB3, bo ta narejen ekskluzivno za VATSIM.
Glede na hitrost razvijanja pri ivao lahko pričakujemo, da bo ivap na voljo že kar kmalu.

Pa še nekaj. Ko bo prišel SB3, bo ta že imel integriran AVC, tako kot ga ima sedaj ASRC in to nikakor ne bo kak nov vmesnik za zvok.

LP Nejc

p.s. Od sobote naprej začnem kontrolirat na IVAO. Vabljeni.

_________________
Nejc Brelih


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 27 Jul 2004, 23:33 
Odsoten

Pridružen: 16 Jul 2003, 13:12
Prispevkov: 936
Kraj: Medvode
Žalostna novica, Elke je zaradi osebnih razlogov šla iz IVAO. :cry: :cry: Ne bo več dečve, sam še Helga iz Avstrije je ostala. :D

_________________
Tlačan v odhodu


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 28 Jul 2004, 10:31 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 16 Mar 2003, 17:34
Prispevkov: 507
Kraj: Ljubljana
No mislim da to zelo nazorno kaže, kaj se dogaja z VATSIMom.

Nejc

_________________
Nejc Brelih


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 28 Jul 2004, 12:45 
Odsoten

Pridružen: 16 Jul 2003, 13:12
Prispevkov: 936
Kraj: Medvode
Btw. govorim o IVAO... :oops:

_________________
Tlačan v odhodu


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 28 Jul 2004, 22:28 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 16 Mar 2003, 17:34
Prispevkov: 507
Kraj: Ljubljana
Aha slabo berem.

_________________
Nejc Brelih


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 29 Jul 2004, 12:17 
Odsoten
Administrator
Uporabniški avatar

Pridružen: 16 Mar 2003, 15:56
Prispevkov: 3956
Kraj: Cerklje na Gorenjskem, Slovenija
In zakaj pol pišeš o tem na VATSIM forumu ? (nadaljuješ topic he he :) )

_________________
Goran Brumen


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 29 Jul 2004, 14:50 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 16 Mar 2003, 17:34
Prispevkov: 507
Kraj: Ljubljana
Ne razumem te Goran.

Jest sem površno prebral in sem razumel da Elke gre NA ivao, ne pa z njega.

Na ta zakaj pa pišem je pa lahko več odgovorov. Upam da si vprašanje zastavil retorično.

Nejc

_________________
Nejc Brelih


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 29 Jul 2004, 18:27 
Odsoten

Pridružen: 16 Jul 2003, 13:12
Prispevkov: 936
Kraj: Medvode
btw. Nejc, pomojem je o men govoru. :? :lol:

_________________
Tlačan v odhodu


Na vrh
 Profil  
 
Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 36 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov


Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Išči za:
Pojdi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group