V originalu je napisal Nejc:
Lej, tole sem glih včeraj napisal, sigurno bo koristilo. Če pa česa ne veš, vprašaj.
Kaj je VATSIM?
VATSIM (
Virtual
Air
Traffic
Simulation
Network) je organizacija, ki združuje virtualne pilote in kontrolorje letenja. Organizacija je profesionalno organizirana, vse njene dejavnosti pa potekajo na podlagi temeljnega statuta in zakonov. Zavedate se lahko, da vstopate v svet, ki je dobro organiziran in zato lahko pričakujete tudi temu primerno kvalitetne storitve.
Članstvo v organizaciji VATSIM je brezplačno. Vlogo pilota lahko opravlja vsak, ki se zna povezati na mrežo, kontrolira pa lahko samo tisti, ki za to opravi potrebne izpite.
Kaj mi VATSIM omogoča?
Če ste član VATSIMa (včlanite se na glavni strani
VATSIM), lahko na flight simulatorju letite s podporo kontrolorjev. To so prav tako letalski navdušenci, ki vas s pomočjo navideznega radarja usmerjajo po virtualnem nebu in skrbijo, da varno pristanete na tleh zaželjenega letališča. Komunicirate lahko preko teksta ali pa preko zvoka, prav kakor v resničnih letalih. Simulirane so tudi različne pozicije kontrolorjev, tako da vas na poti z enega na drugo letališče vodi več različnih ljudi. Kontrolorji skrbijo za to, da vas kontrolirajo kar najbolj realistično, zato večinoma uporabljajo procedure, ki jih tudi sicer zares uporabljajo resnični kontrolorji. Prav tako je simulirano resnično vreme, ni pa simuliran čas. Tako lahko kljub temu, da je že noč, ko se odločite leteti, v simulatorju letite podnevi.
Kaj potrebujem, da lahko letim na VATSIM mreži?
Tehnični pogoji za letenje so preprosti. Potrebno je, da ste lastnik enega od Flight Simulatorjev, s katerimi se da leteti preko VATSIMa. Najbolj pogosto se za to uporablja Microsoftov Flight Simulator™, od verzije 98 naprej. Ves preostali software dobite brezplačno na internetu. Za letenje na mreži VATSIM potrebujete programsko opremo, npr. SquawkBox ali FS Inn. Ta vam omogoča, da se s simulatorjem spojite na Vatsimove strežnike. Uporabljate ga tudi za komunikacijo s kontrolorjem v obliki pisnih sporočil, za vremenske podatke ter za sprejemanje kratkih sporočil, ki jih objavijo kontrolorji o svoji poziciji [ATIS].
Za lažje in predvsem bol realistično letenje boste verjetno želeli s kontrolorji komunicirati preko zvoka, ki je toplo priporočljiv način komuniciranja. Za to potrebujete mikrofon. Zelo dobro se obnesejo mikrofoni, ki jih preprosto pripnete na majico ali pa samostoječi mikrofoni, lahko tudi set slušalk z mikrofonom. Priporočljiv program za orintacijo, kje je kdo, kaj je pokrito s kontrolo je ServInfo. To je nekoliko obsežnejši program, v katerem so zbrane vse operativne informacije o dogajanju na VATSIMu. Daje vam informacije o trenutnih kontrolorjih, pilotih, aktivnih strežnikih, itd. Zraven se nahaja tudi dodatek, ki v vaš kokpit namesti okence, s katerim lahko zelo priročno menjate radijske frekvence pri prehodih iz enega v drug zračni prostor.
Ko imate vso potrebno opremo, morate samo še poskrbeti, da jo pravilno namestite in nastavite, tako da bo pravilno delovala. Za to vam na naših straneh nudimo vodnike, ki vam slikovito opišejo postopek namestitve in nastavitve najpomembnejših programov.
Ok, tole je zaenkrat vse. Linka do tutorialov sta tole:
Prva povezava na VATSIM