Forum virtualnega letalstva Slovenije

Klub virtualnega letalstva Slovenije
Danes je 28 Mar 2024, 18:37

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]




Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 23 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Fotografski nasveti
OdgovorObjavljeno: 05 Sep 2009, 00:30 
Odsoten
Administrator
Uporabniški avatar

Pridružen: 16 Mar 2003, 15:56
Prispevkov: 3956
Kraj: Cerklje na Gorenjskem, Slovenija
Tole naj bo posebna tema s fotografskimi nasveti in naj ne izzveni kot monolog oz. da samo dva ali trije tukaj kaj napišemo. Sam sicer nisem neki profi fotograf, tu pa tam se mi kaj posreči, marsikdaj pa tudi ne. Vedeti pa je treba, da ni vse v opremi, marsikaj je odvisno tudi od situacije: vremenski pogoji, pozicija in še kaj.

Naj opozorim še na dejstvo, da s kompaktnimi fotoaparati z le 3-5x optičnim zoomom ne boste prav daleč prišli. Tudi pri kompaktih pride do problemov s kromatično aberacijo pri maksimalnem zoomu kar je še posebej vidno pri tistih z 10 ali večkratnim zoomom. Toplo priporočam uporabo DSLR aparata, dandanes so cene že precej sprejemljive, objektivi pa... ehmmm, so le bolj daljnoročna naložba :) Sam sem začel z Nikonom D70s, sedaj imam D90, objektivov se je pa tudi že nekaj nabralo, odvisno tudi kaj fotografiram.

Najbolj pomembni podatki vsakega objektiva so:
- goriščnična razdalja, recimo 70-300mm, 35mm, 10-24mm, 200-500mm itd.
- zaslonka in pri kateri goriščni razdalji velja, recimo 1:3,5-4,6 (pri 18-70), 1:4,6-5,6 (pri 70-300), 1:2,8 (pri 70-200)...
- vrtenje zunanje leče pri zoomiranju; zelo pomembno pri uporabi dodatnih filtrov, npr. delno gradientnemu filtru, polarizatorskemu filtru

Zaslonka, gorišnična razdalja in čas osvetlitve so med seboj zelo povezani podatki. Pomemben podatke je tudi ISO število: majhen ISO (80, 100, 200) pomeni majhen šum, velik ISO (800, 1600 ali več) pomeni večji šum a možnost fotografiranja pri slabih svetlobnih pogojih. Koliko so ti minimalni pogoji pa zavisi od zaslonke. Manjša ko je številka (3,5, 2,8, 1,4), več svetlobe spusti objektiv na film oz. tipalo. Vendar pa je pri DSLRjih zato tudi manj globinske ostrine. Za dobro globinsko ostrino je zato potrebno zapreti zaslonko, da so slike že prijazno ostre pa naj bi bila zaslonka nekako 2x minimalna zaslonka pri dani goriščni razdalji.
Primer: objektiv Nikon 70-300 IF VR ED-G ima podano zaslonko od 1:4,5 do 5,6; 4,5 je min. zaslonka pri 70mm, 5,6 pa pri 300mm. Za kolikor toliko ostre slike pri 300mm naj bo zaslonka vsaj 9 (preizkušeno), pri 11 je slika res lepo ostra. Pri 5,6 pa je slika sicer uporabna, kake pretirane ostrine pa nekak ni. No je pa tudi res, da je to objektiv za 550 EUR in ne za kaj več :)

Druga relacija je goriščnična razdalja-ekspozicijski čas. Slednji naj bi bil obratno sorazmeren s prvim podatkom, torej za ostre slike pri goriščnici 300mm naj čas ne bi bil manj kot 1/320 sekunde.

Zatorej pri slikanju letal s tele objektivi (objektiv naj seže vsaj do 200mm) se poslužujemo nastavitve Tv (Canon) ali S (Nikon) s časom nastavljenim na 1/200 sekunde ali več, pri tem pa spremljajmo kamerino izbiro zaslonke. Če pade na premajhno vrednost, potem raje dvignimo ISO.

Morebiti velja omeniti še eno malenkost in sicer način izračunavanja osvetlitve. Fotoaparati poznajo matrično merjenje, centralno merjenje in točkovno merjenje. Matrično merjenje preverja celotno polje, ki ga bo tipalo zajelo, centralno merjenje glede predvsem sredino ampak upošteva tudi bližnjo okolico, točkovno merjenje pa le centralno točko v nekem radiju. Vsaj pri "mojih Nikonih" se da to točko definirati od 6mm do nekje 12mm. Prvi način merjenja se je meni izkazal za bolj neuporabnega, saj pri velikih razlikah v svetlobi neba in letala pride do čudnih rezultatov, ponavadi je letalo pretirano podosvetljeno. Za miting v oblačnem vremenu še nekako gre, sicer pa raje ne. Če je letalo majhno (lovci, akrobatska letala itd) potem je kar se mene tiče bolj smiselno uporabljati točkovno merjenje osvetlitve, sicer pa lahko uporabljamo centralno merjenje.

Toliko na hitro z moje glave in iz mojih izkušenj, se pa priporočam, da temo obogatite s svojimi izkušnjami tudi drugi.

_________________
Goran Brumen


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Fotografski nasveti
OdgovorObjavljeno: 05 Sep 2009, 01:26 
Odsoten
Admiral
Admiral
Uporabniški avatar

Pridružen: 27 Avg 2005, 16:09
Prispevkov: 1059
Kraj: Cerkno
Odlična ideja, da imamo tudi kotiček za nasvete, ne le za objavljanje fotografij :).
Doslej sem fotografiral letala le dvakrat, zato kakšnih hudih nasvetov direktno o tem ne morem dati, bi pa za začetek (da se debata razvije) dodal tri splošne stvari:
Gorchi napisal/-a:
Druga relacija je goriščnična razdalja-ekspozicijski čas. Slednji naj bi bil obratno sorazmeren s prvim podatkom, torej za ostre slike pri goriščnici 300mm naj čas ne bi bil manj kot 1/320 sekunde.

Če ima objektiv stabilizacijo slike, se pravi oznako VR (to velja za Nikon, Canon ima IS, če se ne motim), lahko to pravilo malo prekršite - ne sicer toliko, kot navajajo proizvajalci objektivov (s stabilizacijo slike naj bi po njihovem zatrjevanju pridobili celo tri do štiri zaslonke), vseeno pa lahko tudi ne preveč izkušeni fotografi na 300mm naredijo "nestreseno" sliko še pri 1/200s ali celo več.

Gorchi napisal/-a:
Zatorej pri slikanju letal s tele objektivi (objektiv naj seže vsaj do 200mm) se poslužujemo nastavitve Tv (Canon) ali S (Nikon) s časom nastavljenim na 1/200 sekunde ali več, pri tem pa spremljajmo kamerino izbiro zaslonke.

Ob fotografiranju letala v pristajanju s strani (npr. tik pred dotikom, kot na tem primeru) se da z daljšimi časi dobiti zanimive rezultate s t.i. "panningom" (pravega prevoda ne poznam, lahko pa bi temu rekli "fotografiranje s sledenjem"). S tem dosežemo, da je glavni objekt oster, ozadje pa zamegljeno v smislu gibanja (ne v smislu globinske ostrine) - je pa res, da je potrebno za obvladovanje tega načina veliiiiiiko vaje, saj je potrebno z mirno roko strogo slediti gibanju letala medtem, ko je zaklep odprt, sicer je fotografija le zmazek :). Meni osebno so take fotografije bolj všeč od "zamrznjenih", ki večkrat delujejo tako, kot da je letalo le prilepljeno v zraku.

Gorchi napisal/-a:
Če je letalo majhno (lovci, akrobatska letala itd) potem je kar se mene tiče bolj smiselno uporabljati točkovno merjenje osvetlitve, sicer pa lahko uporabljamo centralno merjenje.

Pri točkovnem merjenju je potrebno paziti še na eno malenkost - točkovno merjenje se izvaja v točki, ki je trenutno izbrana kot točka ostrenja. Če vam fotografirani objekt v trenutku meritve osvetlitve pobegne izven te točke ali pa je ta točka na zelo osvetljenem ali pa premalo osvetljenem delu objekta, bo svetloba izmerjena napačno, posledično pa bo seveda tudi fotografija pod- ali pa preosvetljena.

_________________
Boštjan


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Fotografski nasveti
OdgovorObjavljeno: 26 Okt 2009, 10:45 
Odsoten

Pridružen: 28 Feb 2006, 22:13
Prispevkov: 720
Kraj: Jesenice
Ko sem iskal še malo dodatnih nasvetov po internetu, sem naletel na naslednjo temo:
http://www.vlaki.info/forum/viewtopic.php?f=18&t=2962
Tema obsega cele štiri (4) strani foruma, branje je "dolgo" vendar uporabno. Vsaj zame, kot začetnika, sem izvedel še par novih stvari...Za vas pa ne vem...

_________________
Klemen F. ADR264


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Fotografski nasveti
OdgovorObjavljeno: 28 Okt 2009, 14:17 
Odsoten
Administrator
Uporabniški avatar

Pridružen: 16 Mar 2003, 15:56
Prispevkov: 3956
Kraj: Cerklje na Gorenjskem, Slovenija
Ko si že lih naletel na ono temo - tisto je mogoče en košček vseh mogočih debat, ki se odvijajo tam v zvezi s fotografiranjem in fotografskimi nasveti. Če pogledaš še sosednje teme (Neželezniške fotografije xx.del, Cokla in njegove fotke... ) se bo med besedilom našlo še kar nekaj zanimivih reči, recimo slikanje ponoči. Je pa res, da vlake in naravo slikat je nekaj čisto drugega kot pa hitra letala...

_________________
Goran Brumen


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Fotografski nasveti
OdgovorObjavljeno: 29 Okt 2009, 10:21 
Odsoten

Pridružen: 28 Feb 2006, 22:13
Prispevkov: 720
Kraj: Jesenice
Goran, imaš prav ja. Sem pogledal še malo ostale teme in lahko povem, da najdeš še in še koristnih napotkov in trikov, kako lahko nastane lepša fotografija. Je pa tudi to res, roko na srce, da se tam veliko več pogovarjajo o sami fotografiji in izboljšavi le-teh, kot pa tukaj :wink:

_________________
Klemen F. ADR264


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Fotografski nasveti
OdgovorObjavljeno: 29 Okt 2009, 15:02 
Odsoten
Administrator
Uporabniški avatar

Pridružen: 16 Mar 2003, 15:56
Prispevkov: 3956
Kraj: Cerklje na Gorenjskem, Slovenija
Jap, imamo precej bolj zanimive debate na to temo. Lahko pa seveda o teh rečeh debatiramo tudi tukaj, sam nimam nič proti. Bojim se le, da ljudi, ki bi hoteli pokazati svoje fotografije tukaj ni kaj dosti, kaj šele da bi lahko kaj podebatirali o "nijansah". Bi pa bilo to zaželeno, saj je zato odprta izba "Fotografija".

_________________
Goran Brumen


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Fotografski nasveti
OdgovorObjavljeno: 30 Okt 2009, 20:43 
Odsoten

Pridružen: 28 Feb 2006, 22:13
Prispevkov: 720
Kraj: Jesenice
Mogoče mora pa samo en "osebek" začeti to "popanje" neuspelih posnetkov, pa se bodo morda nato tudi ostali pridružili :mrgreen:
Drugače bom pa jaz objavljal železniške fotografije (uspele in neuspele) na železnišem forumu, tukaj pa pač letalske. Se bomo lahko vsi "amaterji" kaj novega naučili. Je pa res, da bo več objavljenih železniških fotografij, kot pa letalskih. Ker nisem vsak dan na Brniku, do železnice imam pa 10-15min hoje :wink: Kar pa še ne pomeni, da zanemarjam letalstvo :mrgreen: :rotfl: :mrgreen:

Jaz sem se naučil vsaj s pomočjo železniškega foruma delati nočne posnetke. Vsaj prvi so mi kolikor toliko ratali :mrgreen: (moram se malo "pobahati") :lol:

_________________
Klemen F. ADR264


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Fotografski nasveti
OdgovorObjavljeno: 05 Nov 2009, 19:05 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 01 Maj 2009, 20:02
Prispevkov: 323
Kraj: Rimske Toplice (Celje)
To kar vem bom napisu ;)

Objektiv:

-Objektiv je eden bistvenih sestavnih delov samega fotoaparata
-Sestavljen je iz večjega števila leč: zbiralnih in razpršilnih

(to je samo tako ,da veste :) )

Različni objektivi:

Objektive delimo glede na goriščno razdaljo:

-fisheye oz. ribje oko 10mm (ima vidni kot podobnemu ribam, kar pomeni, da je skoraj vidni kot 200°
-širokokotni objektivi od 35mm do 15mm(Ima širši vidni kot in večjo globisnsko ostrino) ( recimo 35mm objektiv pomeni, da je od zadnje zbiralne leče, do točke kjer se dejansko usa svetloba zbere v eni točki, je goriščna razdalja, to se pravi, da je objektiv velik približno 3 centimetre pa še nekaj )
-normalni objektiv je okoli 50mm(vidni kot je približno podoben človeškemu očesu(enim ne obeh!))
-teleobjektivi so od 85mm do 1000mm(en meter objektiv!wuhu!) najpogosteje se uporablja objektiv z 125mm gorišno razdaljo ali pa 250mm gorišno razdaljo.(Ima ožji vidni kot,npr. 1000mm ima vidni kot 4°)

Slika Fisheye 10.5mm
Slika Širokokotni 24mm
Slika ZOOM širokokotni 18-35mm(lahko približuješ)
Slika ZOOM Teleobjektiv 200-400mm(lahko približuješ)
Slika Super Teleobjektiv 500mm

Zaslonka


-Je mehanizem, ki določa velikost krožne odprtine v objektu
Zaslonka ima tri glavne naloge:
- uravnava količino svetlobe, ki prodre v fotoaparat in s tem osvetlitev filma
- veča obrisno ostrino
- z zapiranjem povečuje globinsko ostrino

dela pa tako, kot vaša "zaslonka" v očesu bol ko hočete dlje gledati tem bom stiskate uči skupaj in tako dobite neko ostrino v daljavi in nekakšno meglo bližnim predmetom, bolj kot odpirate vašo "zaslonko" tem bolj zgubljate ostrino v daljavi in izostrite predmete pred vami(blizu vas)

poglejte čez oken in gledajte neko pokrajino oz. stolpnico(za tiste ki ste v mestu) iztegnite roko pa prst položite v heading oči videli boste dvojno in megleno sedaj se pa skoncentrirajte na prst...kaj se kej zgodi a :) hehe

Zlati Rez


Zlati rez je posebno harmonično sorazmerje, za katerega velja, da je: (to sm mogu napisat ker nas je profesor skoz jamral v glavo, da to mormo znat...ja vem kr neki)

Večji del proti manjšemu delu v istem razmerju kot celota proti večjemu
Slika

Zlati rez se mhogo uporablja v likovni umetnosti in oblikovanju ker so likocni elementi urejeni po zakonitostih zlatega reza skladni na način, ki je človeku blizu oz. PRIROJEN

Slika popek pa glava minor(m-na sliki zgoraj) in popek in stopalo v Majorju (M-na sliki zgoraj)

Praksa...

Contact "Fotografska praksa" on 118 !wan wan eiiit!

Malo heca...;) končno na zanimivejših vodah...

Okej kje naj začnem...najbolje da kar začnem pri abstraktnih slikah...neee slikanje v temi ali pa panoramsko slikanje a-a najbolje da kar začnem pri hitrih in kratkih osvetljevalnih slikah(npr. letalstvo)

Najbolje je da če imaste objektiv kjer imate možnost izključiti auto focus(automatično izostritev) tega izklučite in z iskalom veš čas sprelmjajte letalo ki pristaja in zraven ročno focusirate tako da bo slika lepša in da ga skoz lovite v približni zlati rez razen če ni tema slike in težišče drugje na drugem predmetu, zlati rez nesme biti preveč očiten najlepše je da je rep avijona v zlatem rezu mogoče konec kril, histrost zaklopke dajte skoraj najvišjo stopnjo, mogoče 2 do 1 stopnjo manj da ozadje nebo preveč ostro(to morate poznati fotoaparat, zato pravijo če vam je dolgčas namesto da bi lenarili primite svoj fotoaparat v roko pa ga mal preglejte in spoznaje "peljite ga na zmenek") naslednjo opcijo, ki jo morate izbrati je da nastavite fotoaparat da bo slikav 3 mgoče 4 do 5 slik na sekundo...

Slika

Recimo tukaj je bilo nastavljeno verjetno na 10 slik na sekundo računajte da se strela pojavi in zgine v pičlih 0.3 sekunde(posamezna)...Ta avtor je pa imel čas :)
Namig... Nastavite čas slikanja na nekje 15 sekund 8to se pravi da bo nenehno aparat slikal 15 sekund po približbo 5 slik na sekundo razen če ne nastavite da naj slika 10 slik in jih imate 150 slik potem pa izbrat pravo...


Vir: Srednja šola 2. letnik

_________________
Slika Slika
Slika http://www.klemenzagar.com


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Fotografski nasveti
OdgovorObjavljeno: 06 Nov 2009, 02:19 
Odsoten
Administrator
Uporabniški avatar

Pridružen: 16 Mar 2003, 15:56
Prispevkov: 3956
Kraj: Cerklje na Gorenjskem, Slovenija
Za zlati rez vem že nekaj časa, definicije pa nisem poznal :(
Se pa ne morem strinjati s Tabo glede izklopa avtofokusa pri lovljenju letal. Lovit ostrino, držat fotoaparat v roki, zoomirat... Čakaj malo, pa sej nisem hobotnica?! Večji hec je izbrati pravo fokusirno točko in na tisto lovit avtofokus. Varianti sta vsaj naslednji dve:
1. prepustiš aparatu, da sam izbere točko in tisto ostri kontinuirano, posnetek zajameš vsaj pol sekunde po uspešno izostritvi
2. nastaviš fokusirno točko in potem isto kot zgoraj. Je malce več dela, še posebej, če imaš 11 ali več fokusirnih točk ampak tako si zagotoviš ostrino na pravi točki.
Seveda to velja na blizu, na daleč pa lahko uporabimo centralno točko. Vprašanje pa kje se začne ta "daleč".

Slikanje strele; si prepričan, da bi to reševal z 10 slikami na sekundo? Kakšen ISO bi pa vzel, 3200, 6400? Osebno bi raje nastavil zaslonko na 11-14, ISO 100-200, čas na kako minuto pa bi dobil sliko z ostro strelo, dobro globinsko ostrino in še strelo v celoti, od oblakov do tal. V Tvojem primeru pa bi strela bila le delna, verjetno samo kos strele iz tal proti zraku, slika zrnata, robovi neostri...

Če vzameš visoko zaslonko lahko dobiš tudi lepe efekte na lučeh kot so recimo zvezdice. Primer slike, ki jo je posnel strojevodja "cokla" na vlaki.info:
Slika
Nevarnost pri dolgem času so pa seveda premiki objektov ampak po svoje lahko da to tudi poseben čar...

Pri močni sončni svetlobi pa lahko sicer temne (pol)sence postanejo svetlejše, recimo kot tale fotka iz Hurgade letos, slikana v močnem opoldanskem soncu:
Slika
Poglej senčnike spodaj :) Sicer pa je bil ISO 200, zaslonka 20, čas 1/400s.

Sicer pa hvala za napisano - dobra iztočnica za nadaljnjo debato =D>

_________________
Goran Brumen


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Fotografski nasveti
OdgovorObjavljeno: 06 Nov 2009, 07:45 
Odsoten

Pridružen: 13 Jul 2007, 10:51
Prispevkov: 117
Pri fotki s senčniki bi se pa dalo malo podebatirati o dinamičnem razponu.
Pri filmu in digitalcih. :D


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Fotografski nasveti
OdgovorObjavljeno: 06 Nov 2009, 20:12 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 01 Maj 2009, 20:02
Prispevkov: 323
Kraj: Rimske Toplice (Celje)
Gorči se popolnoma strinjam, z slikanje luči in avtofokusem...ampak jaz osebno najrajši slikam z: Stativ, desna roka na sprožilcu, desno oko na izkalu, pa leva roka pri fokusiranju, plus tega, da si prej najstaviš globino...

Pri slikanju strele...je 10 res da malo preveč, malo sem pretiravau priznam... 10 je bila groba ocena nekje 7 do 8 odvisno kakšen fotoaparat imaš... recimo NIKONI za nevem približno 1800€ imajo maximalno hitrost 8-10 slik/s kar je zelo zelo zelo veliko... ja vem tudi meni negre u račun kako narediti 10 slik/s...

recimo fotoaparat

Nikon D3X Digital SLR Camera za 4,990€ __ Flagship 24.5-megapixel FX-format D-SLR—meticulously engineered for professionals whose work demands extreme resolution, file size and image fidelity

je pa spet finta če maš zrcalno refleksnega ali navadnega :)

LP

_________________
Slika Slika
Slika http://www.klemenzagar.com


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Fotografski nasveti
OdgovorObjavljeno: 07 Nov 2009, 00:35 
Odsoten
Administrator
Uporabniški avatar

Pridružen: 16 Mar 2003, 15:56
Prispevkov: 3956
Kraj: Cerklje na Gorenjskem, Slovenija
Se strinjam, stativ je odlična rešitev in vsekakor dobrodošla vsepovsod. V Zeltwegu je bilo ve polno "fotoreporterjev" s stativom. Na tak način se pa da bolje rokovati z aparatom :)

Ampak vseeno pri streli lahko nadaljujeva debato. Zakaj oz. kakšne slike pričakuješ, če ujameš strelo, hkrati pa uporabljaš visok ISO in recimo 7 slik na sekundo? Mimogrede, v temi viewtopic.php?f=27&t=2889 (Neurje 13.7.2008) je "Shemish" objavil spodnjo sliko, sicer v HDR tehniki, zato je čisto drugačna osvetlitev kot pri klasični sliki s fotoaparata:
Slika
Sicer pa je najbolje, da sam pojasni nastanek te HDR slike. Še vedno pa zagovarjam, da je za lepo kontinuirano strelo bolje narediti en sam posnetek ob primerni "statični" postavitvi aparata, z dolgim ekspozicijskim časom... Namreč pred leti, nekje v 80-tih, je bil v reviji Življenje in tehnika objavljen članek o strelah. In slike so bile posnete z zelo občutljivimi filmi in kratkimi ekspozicijskimi časi in na njih se je dalo videti, kako strela raste in počasi tudi izginja. Ne spomnim se, da bi bila slikana v celoti a to ne pomeni, da ni možno.

Ucman, ni problema, lahko tudi o tem podebatiramo. Lahko pa Ti rečem, da to sliko (in ostale iz te serije) nisem v Nikon Capture NX2 nič popravljal na temo dinamičnega razpona, zgolj obrezal in poravnal. Slikano pa je bilo z Nikonom D70s, ki še nima kakih posebnih nastavitev dinamičnega osvetljevanja itd. Praktično je as-is.

Torej, imamo nekaj iztočnic, dajmo jih predebatirati ;)

_________________
Goran Brumen


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Fotografski nasveti
OdgovorObjavljeno: 09 Nov 2009, 22:59 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 01 Maj 2009, 20:02
Prispevkov: 323
Kraj: Rimske Toplice (Celje)
Ta fotografija je bila ena izmed nagrajenih(9 nagrajenih, od približno 450 slik, od tega sprejetih naprej 200) na srednješolskem natečaju slik 09 z naslovom "Fotografiram, torej sem" organizator SVIT društvo mladih fotografou...

Slika
Naslov: Vsi za enega eden za vse
Autor: Jaz :) 8)

ISO 200
čas 1/400s.
zaslonka mislim da je bila f/12 se mi zdi
zoom teleobjektiv 55-185mm ,mislim da sem imel približno 150mm goriščne razdalje

_________________
Slika Slika
Slika http://www.klemenzagar.com


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Fotografski nasveti
OdgovorObjavljeno: 09 Nov 2009, 23:08 
Odsoten
Admiral
Admiral
Uporabniški avatar

Pridružen: 27 Avg 2005, 16:09
Prispevkov: 1059
Kraj: Cerkno
zagar napisal/-a:
ISO 200
čas 1/400s.
zaslonka mislim da je bila f/12 se mi zdi
zoom teleobjektiv 55-185mm ,mislim da sem imel približno 150mm goriščne razdalje

Če te smem popraviti - EXIF pravi, da je bila ta fotografija posneta pri sledečih nastavitvah:
ISO 400
čas 1/200s
zaslonka f/18
goriščna razdalja 250mm
:D

_________________
Boštjan


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Fotografski nasveti
OdgovorObjavljeno: 09 Nov 2009, 23:13 
Odsoten

Pridružen: 28 Feb 2006, 22:13
Prispevkov: 720
Kraj: Jesenice
Stipe...Če ima naprimer fotoaparat Cannon z 35mm senzorjem, se ta goriščna razdalja deli z 1,6 in dobiš 156,25, torej 150 na okroglo. STANDARD je 250, samo v 35mm pa je cca.150 (1gor ali dol :mrgreen: ).
Kar se pa ISO-ta tiče pa...Mogoče se je poba malce zmotu ;) Kdo se pa ne :mrgreen:

LP,Klemen F.

_________________
Klemen F. ADR264


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Fotografski nasveti
OdgovorObjavljeno: 09 Nov 2009, 23:16 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 01 Maj 2009, 20:02
Prispevkov: 323
Kraj: Rimske Toplice (Celje)
Stipe napisal/-a:
zagar napisal/-a:
ISO 200
čas 1/400s.
zaslonka mislim da je bila f/12 se mi zdi
zoom teleobjektiv 55-185mm ,mislim da sem imel približno 150mm goriščne razdalje

Če te smem popraviti - EXIF pravi, da je bila ta fotografija posneta pri sledečih nastavitvah:
ISO 400
čas 1/200s
zaslonka f/18
goriščna razdalja 250mm
:D


potem se pa motim in to fejst...moj spomin je nekam šibek ja... :wave:

mooogoče pa se tvoj EXIF moti ker sem sliko malo popravil in obrezal v Photoshopu...tako da vidmo 8)

_________________
Slika Slika
Slika http://www.klemenzagar.com


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Fotografski nasveti
OdgovorObjavljeno: 09 Nov 2009, 23:32 
Odsoten
Admiral
Admiral
Uporabniški avatar

Pridružen: 27 Avg 2005, 16:09
Prispevkov: 1059
Kraj: Cerkno
Klemenko napisal/-a:
Stipe...Če ima naprimer fotoaparat Cannon z 35mm senzorjem, se ta goriščna razdalja deli z 1,6 in dobiš 156,25, torej 150 na okroglo. STANDARD je 250, samo v 35mm pa je cca.150 (1gor ali dol :mrgreen: ).

EXIF (spet) pravi, da je bil uporabljen fotoaparat Canon EOS 450D, ki nima "full frame" oz. 35 mm senzorja. Sicer pa se, kolikor jaz vem, v EXIF zapiše nastavljena goriščnica objektiva, torej tisto, kar lahko odčitaš s skale na objektivu in preračunavanje ni potrebno. Mogoče se pa motim... :)

zagar napisal/-a:
mooogoče pa se tvoj EXIF moti ker sem sliko malo popravil in obrezal v Photoshopu...tako da vidmo 8)

To ni moj EXIF, temveč tvoj, ker je pač vzet iz tvoje fotografije :).
Sicer pa z manipulacijo v Photoshopu lahko narediš marsikaj, EXIF podatkov pa direktno ne moreš spreminjati ne glede na obdelavo - samo zbrišeš jih lahko ob shranjevanju oz. konvertiranju fotografije.

Predvsem pa fanta, ne razumita me napačno - niti najmanj se nočem prerekati, le podatke sem pač potegnil ven in jih napisal, ker se tisti prvi ne ujemajo z EXIF-om.

_________________
Boštjan


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Fotografski nasveti
OdgovorObjavljeno: 10 Nov 2009, 13:55 
Odsoten

Pridružen: 28 Feb 2006, 22:13
Prispevkov: 720
Kraj: Jesenice
Stipe napisal/-a:
Predvsem pa fanta, ne razumita me napačno - niti najmanj se nočem prerekati, le podatke sem pač potegnil ven in jih napisal, ker se tisti prvi ne ujemajo z EXIF-om.


Stipe, brez skrbi, saj se ne bomo zdej "skregalI" zaradi teh EXIF-ov :mrgreen: Pač jaz sem samo sklepal, da je treba ta podatek deliti še z 1,6. Kajti po njegovih podatkih se mi je nekako zdelo nesliselno, če je uporabil objektiv POD 200, ti si pa dal podatek za 250. In sem šel takoj deliti to število z 1,6 in prišel do neke "razumljive" goriščnice.

Obstaja pa še en razlog za ta primer. Recimo ČE ima on objektiv od 55-185mm, kar znaša v 35mm razredu od 88-296mm. In sumim, da sam fotoaparat preračunava goriščnico glede na sam razred, v katerem je.
To je zgolj UGIBANJE, nisem popolnoma prepričan če je to vse res, samo nekkao mi ne gre vse skupaj v račun no :oops:
In če so moje trditve pravilne je potem možno, da je imel goriščnico res 250mm, kot praviš ti Stipe :mrgreen:

LP,Klemen F. :wave:

_________________
Klemen F. ADR264


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Fotografski nasveti
OdgovorObjavljeno: 10 Nov 2009, 14:40 
Odsoten

Pridružen: 13 Jul 2007, 10:51
Prispevkov: 117
Slika zelo dobra g. Zagar
Me pa zanima čigav pa je tale objektiv 55-185. Canon, Sigma, Nikon...? Je to starejši objektiv?
Teh 185 je zelo nenavadna številka.


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Fotografski nasveti
OdgovorObjavljeno: 10 Nov 2009, 20:57 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 01 Maj 2009, 20:02
Prispevkov: 323
Kraj: Rimske Toplice (Celje)
ucman napisal/-a:
Slika zelo dobra g. Zagar
Me pa zanima čigav pa je tale objektiv 55-185. Canon, Sigma, Nikon...? Je to starejši objektiv?
Teh 185 je zelo nenavadna številka.


je nenavadna ker je starejši objektiv in je bi default zraven fotoaparata...

_________________
Slika Slika
Slika http://www.klemenzagar.com


Na vrh
 Profil  
 
Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 23 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov


Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Išči za:
Pojdi na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group