Forum virtualnega letalstva Slovenije

Klub virtualnega letalstva Slovenije
Danes je 28 Mar 2024, 18:43

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]




Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 8 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Mura sektor v IvAe-ju
OdgovorObjavljeno: 26 Jun 2011, 15:59 
Odsoten

Pridružen: 05 Dec 2009, 12:30
Prispevkov: 977
Pa ravno ob državnem prazniku so Avstrijci zasedli Štajerski zračni prostor :rotfl:
Vsaj tako je videti na eye :D


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re:
OdgovorObjavljeno: 26 Jun 2011, 20:08 
Odsoten

Pridružen: 08 Maj 2003, 22:49
Prispevkov: 1652
Tisto je delegiran zračni prostor Mura sektorja nad FL125. Isto je v realnosti, saj se iz praktičnih razlogov ne splača klicati LJLA za tisto minuto ali dve. A to, da je pa naše od KFT južno nad LOWK APP, pa nisi opazil? Bolj praktično je, da so prihodi s severa čimprej na LJLA frekvenci. Sicer pa je to že veliko let tako in tudi na vseh en-route kartah vse to piše že zelo dolgo časa, le IvAe program za spremljanje, kdo je trenutno online na IVAO, je to dobil pozno - šele zdaj. Razlog pa je v tem, da so do sedaj prikazane meje na IvAe zemljevidu bile državne, po novem pa se počasi vse posodablja na FIR meje. Meje FIR-ov pogosto ne sledijo povsem državnim iz praktičnih razlogov. In ko ti letiš (online) te bolj zanima FIR meja, ki je hkrati podatek, kdaj si v zračnem prostoru enega ali drugega. Na tistih rutah PETOV-GOLVA, OBUTI-MUREG in še nekaterih v tistem sektorju, se tako že leta letala predaja direktno na LOVV in ne gre za čisto nobeno novost, le tuji piloti na IVAO-ju bodo zdaj videli tudi shematsko kdo kaj kontrolira.

(Spremeniti sem moral tvoj naslov teme v nekaj bolj nevtralnega. Ker se nanaša na IvAe, ta post spada tudi bolj med "vprašanja in odgovore" vezane na mrežo.)

_________________
Vito Persoglia, SI-DIR
IVAO Slovenija
http://www.ivao.si


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Mura sektor v IvAe-ju
OdgovorObjavljeno: 26 Jun 2011, 23:59 
Odsoten

Pridružen: 05 Dec 2009, 12:30
Prispevkov: 977
Vse sem napisal bol v šali, ko sem opazil nove meje v FIR-u na eye. Mogoče je bil naslov res malo neprimeren.....se opravičujem :D . Sicer pa si mi to že razlagal v Idriji ko sem delal v tvojem kraju :wink: . Vprašal sem te kako, da je del Austrijskega ozemlja pod kontrolo Nemškega FIR-a. Konktetno Innsbruck, pa sva obdelala tudi zračne prostore in pa ta primer Mura sektor. Pa tudi pred cca mesecem dni sem imel priložnost obiskati kontrolo peleta v Ljubljani pa sem dobil kar nekaj informacij kako poteka promet preko Slovenije. Ampak...ok, to mi je popolnoma jasno, da je FIR določen iz praktičnega vidika (tu ni kompenzacije [-X ) v realnem letalstvu. Kako bo pa to izgledalo v virtualnem letalstvu mi pa ni čisto jasno.
Primer: Letim iz Balatona - Mađarska v Maribor IFR FL180 . Na mreži sta prisotna oba FIR-a na Mađarskem in v Avstriji. Pa dajmo da je prisoten še Vito :D na LJLA_CTR Na eye-u se vidi grafično, da je Maribor - LJMB pod kontrolo LOVV_CTR. Kaj sedaj?! Ali je pravilno, ko me Mađar preda Austriski kontroli in ko pridem pod FL125 me LoVV-CTR preda LJLA_CTR? Oz. če pri nas ni nobene kontrole me LOVV_CTR ko pridem pod FL125 preda enostavno na 122.80 ali pa me bo že LHCC_CTR sustil pod FL125 in direktno na LJLA_CTR, oz na 122.80 če tebe :D Vito ni ?


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Mura sektor v IvAe-ju
OdgovorObjavljeno: 27 Jun 2011, 00:21 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 31 Avg 2007, 22:03
Prispevkov: 313
Kraj: Žalec
Mura sektor je delegiran Avstrijcem nad levelom 125, kot si že sam napisal, zato ne vem v čem je problem. Ko letiš iz Madžarske, te madžarski kontrolor preda Avstrijcem, če pa pristajaš v MB, Dunaj pri tebi na arrivalu/approachu oz. pod levelu 125 nima nobenega razloga, da bi te kontroliral. Isto je, kot če pristajaš v Gradcu, te tudi mi ne vektoriramo in dajemo dovoljenj za pristanek itd. Nadzor nad zračnim prosotrom ima kontrolor, kateremu je tist zračni prostor dodeljen, zunaj pač ne. Simpl ko pasulj...

_________________
Aljaž Prislan
Slovenia Training Coordinator
International Virtual Aviation Organisation
http://www.ivao.si


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Mura sektor v IvAe-ju
OdgovorObjavljeno: 27 Jun 2011, 09:19 
Odsoten

Pridružen: 05 Dec 2009, 12:30
Prispevkov: 977
:D Simpl ko pasulj... ja za tiste, ki poznajo pravila in procedure. Treba je vedeti da na IVAO tega ne vedo vsi. Da tako kot jaz :oops: ne preberejo vse na kartah. Vi nadebudneži, ki boste nekoč leteli v realnem življenju za vas to ni problem, ker morate to vedeti , ker drugače z letenjem nebo nič [-X . A za nas in ostale, ki se prijavimo na mrežo IVAO in ki nimamo časa prebrati in preštudirati detaljev ali pa jih zaradi prepričanja, da dovolj znamo niti ne iščemo pod pretvezo da je to le hobi, igra...... Vse je Simpl ko pasulj pod pogojem, da veš, če pa neveš je pa ta pasulj na pol kuhan in močno zažgan. :rotfl:
Poglej Aljaž bom dal še en primer: Nekdo ki ni iz našega FIR-a (napr. Italijana ki ima 50 let in se je odločil, da bo malo za RESEN hobi virtualno letel)) se bo postavil na LJMB. Kontrola je prisotna tako na Dunaju ot v Ljubljani (LJLA_CTR in LOVV_CTR). Kaj misliš koga bo poklical ......Tebe ali Lukasa. Jaz sem 100% da bo Lukasa


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Mura sektor v IvAe-ju
OdgovorObjavljeno: 27 Jun 2011, 11:43 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 31 Avg 2007, 22:03
Prispevkov: 313
Kraj: Žalec
To imaš prav, vendar je prometa iz MB veliko manj, kot preleta čez Prekmurje. Zato je nam (pa verjetno tudi Avstrijcem) v primeru odhoda iz MB veliko lažje povedat pilotu, da naj pokliče nas, kot pa vsakemu preletu, ki se javi že 3 ali 4 min pred mejo, da je prostor, v katerega leti, delegiran Avstrijcem in naj pokliče njih. Mogoče je res malo težje vso stvar gledati samo iz vidika pilota. Naloži si IvAc pa ti bomo enkrat pokazali, ko bo en prelet čez Prekmurje, kako zoprno je sprejemati pilota za tisto minutko. Se ti javi, potem maš pa še kakšnega v approachu pa še dva nekje drugje in zaradi prioritet njemu sploh nimaš časa povedati, da zapušča tvoj prostor. Potem ga pa daš na UNICOM nekje med Gradcom in Dunajem...

Problem IVAO-ja je ta, da je to le še hobi, in le malo ljudi bi se spravilo gledati karte, tako kot se zagre. Na njih piše pa tudi vse, kar rabiš. Vklujčno s tem na naši Lower En-route karti:


Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.

_________________
Aljaž Prislan
Slovenia Training Coordinator
International Virtual Aviation Organisation
http://www.ivao.si


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Mura sektor v IvAe-ju
OdgovorObjavljeno: 27 Jun 2011, 12:10 
Odsoten

Pridružen: 05 Dec 2009, 12:30
Prispevkov: 977
Te popolnoma razumem, da je zoprno spremljat pilota po Prekmurju še posebej če imaš gužvo tako kot si napisal. Se strinjam 100% In tvoj zadnji stavek:"Problem IVAO-ja je ta, da je to le še hobi, in le malo ljudi bi se spravilo gledati karte, tako kot se zagre. Na njih piše pa tudi vse, kar rabiš. Vklujčno s tem na naši Lower En-route karti:" je prav problematika o kateri govorim in priznam, da sem tudi jaz med njimi -žal.
Me pa zanima koliko naših virtualcev je vedelo za tako kontroliranje nad Prekmurjem. Pa, da ne bo kdo mislil, da se zdaj delam pametnega. Sem pač imel to srečo, da so mi ljudje razložili. Ob pravem trenutku na pravem mestu :) .
Je pa še nekaj res! Ko zaženeš FS in če se želiš postaviti na LJMB moraš poiskati deželo Slovenijo in ne Austrijo :wink: Pa če tudi je maribor obarvan na eye pod LOVV. Že tukaj ti mora dati nekaj misliti zakaj je tako.
Upam da podebatiramo kmalu na srečanju še kakšno drugo neznanko .......
Hvala za prikaz na karti
LP :wave:


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Mura sektor v IvAe-ju
OdgovorObjavljeno: 27 Jun 2011, 13:28 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 19 Okt 2009, 01:37
Prispevkov: 264
Pa res ne vem, kaj vas muči. Kontrolorji so ena sama velika svetovna družina, ki vas predajajo eden drugemu, ko letiš iz kraja v kraj. Pri tem je vseeno kje kdo sedi. Vsak bulji v svoj ekran (enako virtualci, kot realci) in pazi, da se letala ne zaletavajo. Vedeti pa je treba, da gre ta razvoj bliskovito naprej in se še ne bo ustavil. Včasih se je letalo po koridorjih od VOR-a o VOR-a, sedaj pa vsepovprek po najbližjih pote.

Še živo se spomnim časov, ko so bili vzdolž Jugoslavije trije koridorji. V tistem času smo v Iskri razvijali takoimenovani sistem SUKL (Savezna uprava kontrole letenja). To je bil delovni naziv za sistem, ki bi kontrolorjem omogočal, s pritiskom samo na eno tipko takojšnjo zvezo s katerokoli kontrolo ali letališčem v Jugoslaviji. Velmožje od zvezne kontrole so hodili k meni v razvoj z vedno novimi zahtevami. Sistem tako ni nikoli popolnoma zaživel, ker je šel tehnični razvoj prehitro in ga nismo dohajali. Spomnim se, ko so prišli in z velikim ponosom povedali, da so narisali skozi Jugoslavijo znameniti četrti koridor.

Tako se je doba koridorjev počasi končala...

Zdaj smo pa tu, kjer smo. Razvoj gre pa naprej. Ni važno, kdo te kontrolira, važno je, da to opravlja kvalitetno...

lpf


Na vrh
 Profil  
 
Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 8 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov


Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Išči za:
Pojdi na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group