Forum virtualnega letalstva Slovenije

Klub virtualnega letalstva Slovenije
Danes je 28 Mar 2024, 18:19

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]




Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 7 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Parallel holding entry
OdgovorObjavljeno: 23 Mar 2009, 16:23 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 31 Avg 2007, 22:03
Prispevkov: 313
Kraj: Žalec
Živjo :wave:

Direct pa Tear drop sta mi jasna, zanima me nekaj glede parallel entry-ja. Na IVAO Academy-ji je tudi poglavje o holdingih (natančneje tukaj) pa če pogledamo parallel entry je v desno smer v redu, če gre pa holding v levo (Non-Standard Holding - takšen kot je pri nas nad DOL) se mi pa zdi malo čudno, da bi delal tako velik zavoj:Slika.

Torej, zanima me, če je pravilno, če delam na holdingu, ki poteka v levo smer, takšen entry kot je za holding z desnim zavojem (seveda zrcalna slika :) )

_________________
Aljaž Prislan
Slovenia Training Coordinator
International Virtual Aviation Organisation
http://www.ivao.si


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Parallel holding entry
OdgovorObjavljeno: 23 Mar 2009, 20:58 
Odsoten
Nadzornik
Uporabniški avatar

Pridružen: 22 Sep 2006, 11:53
Prispevkov: 527
Kraj: Ljubljana
airbus napisal/-a:
Direct pa Tear drop sta mi jasna, zanima me nekaj glede parallel entry-ja. Na IVAO Academy-ji je tudi poglavje o holdingih (natančneje tukaj) pa če pogledamo parallel entry je v desno smer v redu, če gre pa holding v levo (Non-Standard Holding - takšen kot je pri nas nad DOL) se mi pa zdi malo čudno, da bi delal tako velik zavoj:
Kaj pa se ti zdi tako velik zavoj, letenje v nasprodni smeri holdinga?

airbus napisal/-a:
Torej, zanima me, če je pravilno, če delam na holdingu, ki poteka v levo smer, takšen entry kot je za holding z desnim zavojem (seveda zrcalna slika :) )
Seveda je prav, res pa je, da je primer na sliki ravno na meji med "parallel" in "tear drop" in bi ga sam odletel kar "teardrop". Vstopi v holding namreč niso strogo predpisani in je zato najbolje, da vstopiš tako, da je za sam let najbolj primerno. Osebno se mi zdi merilo, da zavoj ob vstopu ni dosti večji od 90°, kar primerno, res pa je, da je vse odvisno tudi od razloga za holding. Če boš npr. v "inbound" kurzu prestrezal "localizer" ILS-a (primer: LJMB, prihod iz VALLU do MR za ILS RWY 33), se ti včasih bolj splača izvesti "teardrop" namesto "parallel" vstopa, saj boš tako prej in več časa v željenem kurzu.
Za trening poskusi prileteti v holdinge iz različnih smeri, pa se kar brez računanja odloči za ustrezen vstop. Že v nekaj poskusih boš avtomatično vedel kateri vstop je najboljši, za računanje pa bi porabil kar nekaj časa. Če bi preračunaval kote, obračal slike na glavo, bi že bil nad točko holdinga potem pa izvedel nekaj kar ni ne tič ne miš. :wink:

_________________
Danilo


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Parallel holding entry
OdgovorObjavljeno: 23 Mar 2009, 21:32 
Glede izbora vstopa v holding se pa tudi v praksi dejansko uporablja princip "tisti vstop, ki zahteva čimmanj zavijanja" - mišljeno od prvega preleta fix-a pa do takrat, ko ga prvič preletiš več ali manj poravnan z inbound trackom in začneš prvi zavoj v holdingu. Kadar si v sektorju, kjer bi bila dejansko mogoča tako parallel kot teardrop je pa vse še nekoliko pogojeno s smerjo vetra. Če bi (primer s tvoje slike) na fix prihajal v HDG 260, veter bi pa pihal iz 300, bi se v praksi zagotovo odločil, da se odpeljem ven po inbound tracku in izvedem desni zavoj, ker bi mi pri tem veter pomagal, da bi bil po zavoju čimprej na inbound tracku, za povrhu bi pa še imel krasno priložnost že v odletu oceniti kolikšen popravek rabim za bočni veter, izbrana procedura zadovoljuje tudi kriterij "čimmanj zavijanja". Če bi v danem primeru povsem po pravilih odletel teardrop entry, bi imel z vstopom v holding precej več težav, saj bi moral v odletu popravek za veter nastaviti "na pamet" in bi reskiral overshoot inbound tracka.
V primeru bočnega vetra bi vedno, kadar je to le mogoče izbral način, da bi se inbound tracku približeval s čelnim in ne s hrbtnim vetrom - razlogi so menda očitni.
Ampak, kot rečeno, jaz (pa verjetno še velika večina ostalih) bi to v praksi odletel tako, povsem po šolsko je pa to narobe, ker bi se v navedenem primeru moral truditi s teardrop entryem.


Na vrh
  
 
 Naslov prispevka: Re: Parallel holding entry
OdgovorObjavljeno: 23 Mar 2009, 23:16 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 14 Avg 2008, 12:04
Prispevkov: 1182
Kraj: Domžale
Se oproščcam, ker bom malo vskočil, me je slikca spomnila na MR holding pri Mariboru, zdaj zanima me, kako se pravilno pride v holding če prihajaš iz VALLUja. Slikca holding zgoraj je zelo podobno postavljena kot je holding nad MR, prav tko tudi smer vrtenja, VALLU pa pride nekje iz desne spodaj. Se pravi, kot jaz razumem, se MR ne preleti temveč se prej obrne v desno in interceptira nek heading iz MR?


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Parallel holding entry
OdgovorObjavljeno: 23 Mar 2009, 23:52 
Odsoten
Nadzornik
Uporabniški avatar

Pridružen: 22 Sep 2006, 11:53
Prispevkov: 527
Kraj: Ljubljana
Klemzi napisal/-a:
Se oproščcam, ker bom malo vskočil, me je slikca spomnila na MR holding pri Mariboru, zdaj zanima me, kako se pravilno pride v holding če prihajaš iz VALLUja. Slikca holding zgoraj je zelo podobno postavljena kot je holding nad MR, prav tko tudi smer vrtenja, VALLU pa pride nekje iz desne spodaj. Se pravi, kot jaz razumem, se MR ne preleti temveč se prej obrne v desno in interceptira nek heading iz MR?
Bom kar opisal, kako je bilo, ko je bil nekoč Andrej D. virtualno na LJMB_APP, jaz pa sem (žal tudi virtualno :( ) prihajal iz smeri VALLU. Ni bilo dolgo po tem, ko se je smer holdinga spremenila, tako da prakse z levim holdingom nad MR še ni bilo. Odločil sem se, da bom naredil paralelni vstop, zato sem preletel MR, zavil desno v HDG 145 in po minuti spet desno proti MR. Mogoče sem vstopil z nekoliko preveliko hitrostjo in me je zato med zavojem zaneslo preveč vzhodno, a oblika pentlje je bila skoraj enaka kot pri direktnem vstopu pri starem, desnem holdingu, na kar me je opozoril tudi Andrej. Od takrat zavijam prej, s pomočjo drugega ADF-a nastavljenega na MI, in pravzaprav naredim "teardrop" vstop, tako da prestrežem QDR 175° od MR. Pri tem sicer gre za 100° zavoj ob vstopu, a ko sedaj končaš zavoj v inbound track proti MR si že poravnan z localizerjem in pred MR lahko mirno opraviš še tisti spust na 3120 ft (mimogrede: kje so dobili to višino? :roll:).

_________________
Danilo


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Parallel holding entry
OdgovorObjavljeno: 24 Mar 2009, 08:20 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 31 Avg 2007, 22:03
Prispevkov: 313
Kraj: Žalec
Najprej bi se obema zahvalil (g. Danilo in g. Andrej) za odgovore. =D>

Danilo napisal/-a:
airbus napisal/-a:
...če gre pa holding v levo (Non-Standard Holding - takšen kot je pri nas nad DOL) se mi pa zdi malo čudno, da bi delal tako velik zavoj:
Kaj pa se ti zdi tako velik zavoj, letenje v nasprodni smeri holdinga?


Čudno se mi je zdelo, če bi na primer letel (na moji sliki) HDG 130 inbound fix-u (se pravi radial 310), pa da bi šel takšen zavoj delat s kakšnim 767...

_________________
Aljaž Prislan
Slovenia Training Coordinator
International Virtual Aviation Organisation
http://www.ivao.si


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Parallel holding entry
OdgovorObjavljeno: 24 Mar 2009, 10:09 
Odsoten
Nadzornik
Uporabniški avatar

Pridružen: 22 Sep 2006, 11:53
Prispevkov: 527
Kraj: Ljubljana
airbus napisal/-a:
Čudno se mi je zdelo, če bi na primer letel (na moji sliki) HDG 130 inbound fix-u (se pravi radial 310), pa da bi šel takšen zavoj delat s kakšnim 767...
Saj pri paralelnem vstopu ne moreš vedno ostati v ovalu, ki definira holding. Tako bi v tvojem primeru, pa čeprav z B767 (pri koordiniranem zavoju ni važna velikost ali teža letala, temveč le hitrost in kot nagiba) letel tako, kot sem vrisal v spodnjo sliko. Saj ti tudi drug vstop ne nudi nič manjšega vstopnega zavoja (v tem primeru približno 90°). :)


Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.

_________________
Danilo


Na vrh
 Profil  
 
Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 7 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov


Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Išči za:
Pojdi na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group