Forum virtualnega letalstva Slovenije

Klub virtualnega letalstva Slovenije
Danes je 28 Mar 2024, 15:03

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]




Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 19 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Poenostavljen ZAČETEK
OdgovorObjavljeno: 11 Dec 2014, 17:12 
Odsoten

Pridružen: 10 Dec 2014, 14:29
Prispevkov: 70
Lep pozdrav kolegi piloti.
Sem popoln začetnik v ONLINE letenju in po pravici povedano nimam pojma kako začeti.
Registriran sem na IVAO, imam vsa gesla, namestil sem si IvAp in Team Speak, namestil sem MTL letala...
Naj še povem da sem pilot UL letala in motornega zmaja, imam opravljeno angleško frazeologijo naAgenciji za civilno letalstvo, izpit za pilota imam 5 let.
Simulator letenja igram že od izida FS2000...
Zdaj bi se rad preizkusil v ONLINE letenju in sem naletel na kar nekaj težav.Če mi kdo želi in ve pomagat, mi naj prosim priskoči na pomoč.
Moja vprašanja so sledeča...
1. Ko zaženem FSX grem na add-ons in odprem IvAp.Naredim flightplan in do tukaj je vse ok.Težava je v tem da ko se povežem (piše connected) ne slišim nič pogovorov med drugimi piloti.Če kliknem na "kontrolni panel IvAp" mi minimizira FSX tako da ga moram ponovno odpret....
Torej imam že na začetku težave...
Je kdo tako dober in mi želi pomagati pri teh začetniških težavah?? (če je kdo ima v dobro en panoramski polet z UL letalom) :)
Hvala vam za pomoč in nasvidenje, :wave:
Miha


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Poenostavljen ZAČETEK
OdgovorObjavljeno: 11 Dec 2014, 20:18 
Odsoten
Nadzornik
Uporabniški avatar

Pridružen: 22 Sep 2006, 11:53
Prispevkov: 527
Kraj: Ljubljana
Pozdravljen!

Ne vem ali je sedaj vrstni red važen, a jaz se javim, da ti lahko pomagam - pa ne zaradi panoramskega poleta, čeprav priznam, da je velika vzpodbuda.

Praviš, da ne slišiš drugih pilotov - ali si takrat priklopljen na neko aktivno kontrolorsko frekvenco? Ali je povezava v TeamSpeaku takrat vzpostavljena?

To, da ti klik na IVAP minimizira FSX, je najverjetneje zato, ker simulator dela v načinu Full Screen. Izklopi ta način ("Views/Full Screen" ali Alt-Enter) in preveri ali težava izgine.

Od kod pa si? V soboto, 13. 12. 2014 je srečanje Kluba virtualnega letalstva Slovenije na Fakulteti za elektrotehniko v Ljubljani, lahko se oglasiš z računalnikom in poskusimo zadevo spraviti v red.

_________________
Danilo


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Poenostavljen ZAČETEK
OdgovorObjavljeno: 11 Dec 2014, 21:26 
Odsoten

Pridružen: 10 Dec 2014, 14:29
Prispevkov: 70
Lep večer g. Danilo.
Za vse odgovore se Vam najlepše zahvaljujem.
Zadeva z Full-Screenom deluje_ HVALA :)
Je pa problem ko prižgem Team Speak imam tam opcije CONNECTION-CONNECT in potem so polja za serverje prazna...Tudi v Web Server List je vse prazno...
Veste mogoče kaj bi to bilo oz kaj je treba nastavit, vpisat?
Drugače sem iz Prlekije (kar daleč ja).
Najlažja pot bi po moje bila preko Team-Viewer-ja...
Hvala za odgovore in upam da se vam kmalu pridružim v Online letenju ker komaj čakam :)


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Poenostavljen ZAČETEK
OdgovorObjavljeno: 11 Dec 2014, 22:35 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 03 Sep 2007, 21:00
Prispevkov: 1420
Ko izbereš frkvenco v letalu za kontrolo recimo v LJLJ stolp, se team speak sam poveže. Seveda, pod pogojem, da je ta konrola aktivna.

_________________
Silvo


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Poenostavljen ZAČETEK
OdgovorObjavljeno: 11 Dec 2014, 22:36 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 03 Sep 2007, 21:00
Prispevkov: 1420
Trenutno je kontrola aktivna, izberi v LJLJ 118.00 in mora se povezati.

_________________
Silvo


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Poenostavljen ZAČETEK
OdgovorObjavljeno: 11 Dec 2014, 23:15 
Odsoten
Nadzornik
Uporabniški avatar

Pridružen: 22 Sep 2006, 11:53
Prispevkov: 527
Kraj: Ljubljana
Me veseli, da smo eno stvar uredili, prej nadaljevanjem moramo pa nujno še eno - mislim, da nam bo vikanje oteževalo nadaljnje korake :wink: .
Torej gremo naprej - poskusimo preveriti delovanje TeamSpeak-a (TS). Sklepam, da se ti TS uspešno samodejno zažene, ko se priključiš online s programom IVAP.

1) V TS pod "Settings/Options - zavihek Sound Devices" najprej uredi zvočne nastavitve: na kateri napravi/izhodu poš poslušal (zvočnik) in preko katere naprave/vhoda boš govoril (mikrofon).

2) Nato v "Settings/Sound Options" izberi način Push to talk (PTT) in nastavi tipko, ki jo boš uporabljal za PTT (npr. desni Ctrl). Delovanje preveriš s pritiskom na gumb "Activate local test mode", nato pa uporabi tipko za PTT in kar boš govoril v mikrofon moraš slišati z zamikom slišati po zvočnikih/slušalkah.

3) Na spletni strani http://ts.ivao.aero/listing.php je spisek IVAO TS serverjev. Izberi si naslov enega, na katerem so aktivni udeleženci (stolpec "On/Max"), npr. eu2.ts.ivao.aero.

4) V TS pojdi v "Connection/Quick Connect" in vpiši
- Server Address: (naslov strežnika, npr: eu2.ts.ivao.aero),
- Nickname: (ime kot se te bo videlo na TS, npr. S5-MNE),
- Login Name: (tvoja IVAO številka, VID)
- Password: (tvoje IVAN geslo)
Ko klikneš Connect, bi se moral priključiti na ta server in videti vse aktivne kontrole na tem serverju. Po defaultu te priključi na UNICOM. Če v spisku vidiš svoj Nickname z zeleno lučko (ugasnjeno), je vse uredu in povezava s TS serverjem deluje. Lahko preveriš še delovanje PTT tipke in zelena lučka mora takrat svetiti. Nič ne govori, le na kratko preveri PTT. Lahko se odklopiš ("Connection/Disconect"), saj kaj pametnega tako ne moreš delati, lahko pa se poskusiš priključiti na kakšno drugo kontrolo, da boš mogoče kaj slišal.

Najverjetneje ti vse to dela, tako da je s TS vse v redu in se boš lahko tudi z lVAP-om avtomatsko povezal na frekvence kontrol. Če želiš govoriti s kontrolo, ti svetujem, da se priključiš na IVAO mrežo takrat, ko je kakšna kontrola v Sloveniji aktivna (preveri na http://webeye.ivao.aero/)

Toliko zaenkrat, poročaj o napredku.

_________________
Danilo


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Poenostavljen ZAČETEK
OdgovorObjavljeno: 11 Dec 2014, 23:21 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 03 Sep 2007, 21:00
Prispevkov: 1420
Priden, Danilo, tukaj pa vse najdeš še v slikcah http://www.ivao.si/docs/vodniki/ivao-piloti.pdf

_________________
Silvo


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Poenostavljen ZAČETEK
OdgovorObjavljeno: 12 Dec 2014, 01:01 
Odsoten

Pridružen: 05 Dec 2009, 12:30
Prispevkov: 977
V soboto imamo srečanje ob 10h. Toplo vabljen in bomo skupaj vse razložili ;)


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Poenostavljen ZAČETEK
OdgovorObjavljeno: 12 Dec 2014, 12:16 
Odsoten

Pridružen: 10 Dec 2014, 14:29
Prispevkov: 70
Lep dan :)
Hvala vsem ki ste mi pomagali z odgovori in z namestitvijo IvAp-a.
Sedaj se mi vse poveže ampak zgleda da imam težavo s Team Speakom.Serverji in vse se mi pokaže,imam neke zelene pike ampak slišim samo tu in tam kak šum.Po kakih 15min pride do smešnega zvoka in me disconnecta iz IvAo-ja.
Bi bil kdo tako dober in bi imel ju3 dop čas da se poveževa s Team Viewer-jem in probava zadevo skupaj rešit?
Glede na dosedanjo pomoč si bom moral vzeti cel dan da staksiram z UL vse ki ste mi pomagali :)
Glede jutrijšnjega srečanja pa se ga žal ne bom mogel udeležiti, sem prepozno izvedel :?
Še enkrat HVALA vsem,
Miha


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Poenostavljen ZAČETEK
OdgovorObjavljeno: 12 Dec 2014, 23:17 
Odsoten

Pridružen: 05 Dec 2009, 12:30
Prispevkov: 977
Kot že rečeno jutri je srečanje, zvečer pa podiranje rekorda na ivao (event) V nedeljo zvečer, bi šlo ali pa v ponedeljek dopoldan.


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Poenostavljen ZAČETEK
OdgovorObjavljeno: 13 Dec 2014, 11:12 
Odsoten

Pridružen: 10 Dec 2014, 14:29
Prispevkov: 70
Lep večer kolegi.
Najprej pozdravljam vse ki ste zdaj prisotni na srečanju in vam želim da vaši pogovori in ideje, ki jih je po mojem prepričanju veliko , da padejo na plodna tla z uspehom, kakršnega si želite.
Včeraj zvečer izgleda da se mi je uspelo povezat.IvAp je bil online, moj SQUAWK sem nastavil na 7000, na TS so bile zelene pike in kar mi je privabilo nasmeh na usta je bila Avsenikova glasba v ozadju :D :) :lol:
Zanimivo je le to, da na LJLJ (na parkingu sem stal vsaj 10min ) ni bilo niti enega pogovora TWR-Pilot, na letališču nobenega letala, v zraku nič...
Sem mogoče imel tako srečo da res ni bil noben prisoten ali je še kaj drugega narobe??

G. Iztok napisali ste da bi šlo preko Team Viewer-ja jutri zvečer.Ob kolkih pa?
Hvala še enkrat vsem,
Miha


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Poenostavljen ZAČETEK
OdgovorObjavljeno: 13 Dec 2014, 14:59 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 03 Apr 2008, 18:10
Prispevkov: 183
Kraj: Črni Vrh
Pozdravljen,

Za 11. 12. 2014 lahko povem, da je bila zvečer kontrola aktivna (radar in tower). Sam sem te tudi videl na glavni ploščadi in ker se ni nobeden oglasil sem kliknil "zahtevaj komunikacijo". Ob tem, bi se tebi v IvApu moralo slišati kot nek opomnik. Prav tako sem napisal prek teksta. Vendar ne vem, kako se to pojavi v IvApu. Včeraj pa ni bilo kontrole, vsaj z moje strani. Mogoče, če je bil nekdo drug. Za kontrolo lahko preveriš na IVAO Eye, če je online. Se pa zgodi, da tudi po 2 uri ni letal v celotnem sektorju Slovenije.

_________________
Flying nap-of-the-earth.


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Poenostavljen ZAČETEK
OdgovorObjavljeno: 13 Dec 2014, 21:24 
Odsoten

Pridružen: 10 Dec 2014, 14:29
Prispevkov: 70
Večer kolegi piloti/kontrolorji.
Sedaj sem na LJLJ in vidim par letal na apronu ,parkingu vendar ne slišim nič, povezan pa sem.Je kdo tu za pomoč?
Hvala LP


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Poenostavljen ZAČETEK
OdgovorObjavljeno: 13 Dec 2014, 21:25 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 03 Apr 2008, 18:10
Prispevkov: 183
Kraj: Črni Vrh
Nastavi frekvenco na 118.000.

_________________
Flying nap-of-the-earth.


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Poenostavljen ZAČETEK
OdgovorObjavljeno: 13 Dec 2014, 22:00 
Odsoten

Pridružen: 10 Dec 2014, 14:29
Prispevkov: 70
Sem ampak ne slisim nic...Mogoce zaje... slusalke in mikrofon??


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Poenostavljen ZAČETEK
OdgovorObjavljeno: 13 Dec 2014, 22:33 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 03 Apr 2008, 18:10
Prispevkov: 183
Kraj: Črni Vrh
Predlagam, da se ob ponedeljkih javiš, ko imamo treninge. Pa ti bodo takrat fantje pomagal z vsem. Prek skypa itd.

_________________
Flying nap-of-the-earth.


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Poenostavljen ZAČETEK
OdgovorObjavljeno: 13 Dec 2014, 23:53 
Odsoten

Pridružen: 10 Dec 2014, 14:29
Prispevkov: 70
Fantje hvala za vso pomoč in vaš čas in trud.Uspelo mi je vse po procedurah.
Flightplan, šolski krogi, pogovor s kontrolorjem...
SUPER občutek je :)
Se vidimo in slišimo jutri po 14 uri na LJLJ :)


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Poenostavljen ZAČETEK
OdgovorObjavljeno: 15 Dec 2014, 09:31 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pridružen: 03 Sep 2007, 21:00
Prispevkov: 1420
Kontrola bo zvečer, da ne boš predolgo čakal.

_________________
Silvo


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka: Re: Poenostavljen ZAČETEK
OdgovorObjavljeno: 16 Dec 2014, 11:59 
Odsoten

Pridružen: 10 Dec 2014, 14:29
Prispevkov: 70
Lep dan.Na žalost sem bil včeraj odsoten,enako bo tudi danes, žal...
Bom pa jutri pop. zgoraj oz zvečer pa če bo kdo tam se slišimo da odletimo kako uro :)
G. Danilo, Silvo, Iztok in Commander še enkrat se vam zahvaljujem za pomoč.Če bo kdo kdaj na štajerskem koncu oz. v prlekiji mi naj javi na PM, ponudba za kak krog še vedno velja :)
Zdaj pa še nekaj.Ker imam dovolj ŠK in letenja okoli "vogala hiše" in bi rad odletel malo dalje (po SLO) pa me zanima a je mogoče kdo tako dober da bi skupaj pripravila VFR ruto LJLJ-LJMB oz. LJMB-LJPZ?
Teoretično vem kako poteka, sem jo 2x letel tudi z UL "v živo" ampak je od tega že kar 3 leta menda...
Bi mi kdo pomagal osvežiti spomin? FPL znam pripravit, imam karto VFR od zračne kontrole...
Torej bi rabil malo osvežitve frazeologije po ruti in vključevanja v CTR-e itd...
HVALA :)


Na vrh
 Profil  
 
Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 19 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov


Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Išči za:
Pojdi na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group